Autorka chłodnym okiem analityka dokonuje przeglądu problemów i osiągalnych rozwiązań. W centrum rozważań umieszcza fundamentalny i dramatyczny dylemat Izraela: jak chronić państwo przed zagrożeniami zewnętrznymi dzięki potędze militarnej, równocześnie chroniąc społeczeństwo przed skutkami militaryzacji państwa?
Ocena uwarunkowań polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Izraela, w tym destabilizacji jego otoczenia, nierozwiązanego konfliktu bliskowschodniego, głównie jednak strukturalnej wciąż wrogości państw regionu do Izraela prowadzi do wniosku: gwarancją przetrwania i bezpieczeństwa państwa żydowskiego jest utrzymywanie przewagi jakościowej, strategicznej nad sąsiadami, niedopuszczenie do załamania się polityki odstraszania oraz przeciwdziałanie nadmiernemu wzrostowi państw wrogich wobec Izraela. Innymi słowy, jedynie zachowanie wielowymiarowej potęgi pozwoli przetrwać we wrogim otoczeniu państw arabskich, a także utrzymać byt polityczny Izraela.
Agnieszka Bryc
Nie ma regionu bardziej przykuwającego uwagę międzynarodową niż Bliski Wschód. Sytuację w dodatku skomplikowała „arabska wiosna”, zmieniając w zasadniczy sposób układ sił w regionie, w tym także i tak trudną od 1948 r. Pozycję Izraela. Książka jest politologiczną analizą polityki bezpieczeństwa Izraela, jej uwarunkowań, mechanizmów, wyzwań i zagrożeń, a także próbą opisu przyszłości w perspektywie do 2020 r. Autorka analizuje problemy najbardziej żywotne dla Izraela: relacje z Palestyńczykami i arabskimi sąsiadami, program jądrowy Iranu i de?cyt sojuszników i poparcia międzynarodowego.
Istotę polityki Izraela najtrafniej oddają słowa jego pierwszego premiera Dawida Ben Guriona: „zbyt dużo historii i za mało geogra?i”. Zatem jej zrozumienie wymaga rzeczowego i analitycznego podejścia. Agnieszka Bryc skomplikowane zagadnienia polityki izraelskiej przedstawia w taki właśnie sposób, bez obciążeń prezentując meandry niełatwej sytuacji współczesnego Izraela. W książce omówione zostały spore zmagania i dramat państwa, które od początku swego istnienia walczy o przetrwanie. Powinna ona stać się konieczną lekturą nie tylko dla studentów stosunków międzynarodowych, lecz także dla wszelkich zainteresowanych aktualną problematyką międzynarodową.
z recenzji dra hab. Marcina Czyżniewskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
potrzebna lektura dla polskich studentów zajmujących się Izraelem, Bliskim Wschodem i sprawami międzynarodowymi. Będzie należycie przyjęta także w kręgach dyplomatów i specjalistów jako wspaniale napisana, istotnie bogata i {pomocn|przydatn)a książka.
dr Laurence Weinbaum, redaktor naczelny „The Israel Journal of Foreign Affai
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Izrael 2020, 4783687EEB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.