Walory poznawacze i utylitarne monografii sprawiają, iż z jednej strony stanowi ona wkład do budowania teoretycznych podstaw polityki rolnej, z drugiej zaś wyniki te mogą być wykorzystane w działalności użytecznej m.
in. Przez przedstawicieli władz państwowych, naukowców i analityków ekonomicznych. Empiryczna weryfikacja roli socjologicznej koncepcji deprywacji dochodowej rolnictwa w wyjaśnianiu zjawiska paradoksu rozwojowego jest pionierskim osiągnięciem Autorki i wnosi widoczny wkład w rozwój nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia Z recenzji prof.
dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej SGGW w Warszawie Autorka podjęła się wyjątkowo ambitnego zadania tj. Weryfikacji jednego z fundamentalnych „praw" zachodzących w ekonomii rolnictwa zwanego paradoksem rozwojowym […] Autorce udało się wypełnić lukę w wiedzy na temat przeprofilowania się krajów z opodatkowujących do subsydiujących rolnictwo […] Praca jest oryginalnym dziełem wzbogacającym wiedzę w wielu kierunkach badawczych – od sposobów modelowana polityk rolnych do szukania interpretacji zjawisk ekonomicznych z teoriami wychodzącymi poza zakres ekonomii klasycznej.
Z recenzji dr. Hab. Prof. Nadzw. Katarzyny Zawalińskiej IRWiR PAN Dr Agnieszka Poczta-Wajda – adiunkt w Katedrze Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Autorka i współautorka około 80 publikacji naukowych, w tym w prestiżowych czasopismach anglojęzycznych.
Jej prace badawcze, osadzone typowo w nurcie ekonomii politycznej, koncentrują się wokół polityki wspierania rolnictwa w krajach o różnorodnym poziomie rozwoju, zjawiska paradoksu rozwojowego w polityce rolnej, deprywacji dochodowej rolników, a także liberalizacji handlu zagranicznego artykułami rolnymi.
Była kierownikiem bądź wykonawcą licznych projektów badawczych i rozwojowych, a za działalność naukową i organizacyjną została kilkukrotnie wyznaczona nagrodą Rektora UEP. Odbyła także liczne krótkoterminowe i długoterminowe staże zagraniczne, m.in.
w USA jako stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polityka wspierania rolnictwa a problem deprywacji dochodowej rolników w krajach o różnym poziomie rozwoju. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.