[Czuję] wyjątkowo przykry stan, tę okropną nie do opisania mękę, zwaną tremą. Odbiera ona nie tylko odwagę, lecz i pozbawia sił – istna męczarnia. Ignacy Jan Paderewski Praca zawodowego muzyka jest jednym z najistotniej złożonych rodzajów działalności.
Podstawą sukcesu są tu wieloletnie codzienne ćwiczenia, wymagające obszernego wysiłku fizycznego i psychicznego. Można powiedzieć, że występ publiczny jest „wierzchołkiem góry lodowej" w życiu muzyka, na którym za każdym razem ważą się losy muzyka-wykonawcy i muzyka-osoby.
Jeśli muzyk pozytywnie ocenia obie te sfery, owocuje to poczuciem dobrostanu psychicznego, co buduje dobre warunki do dalszego twórczego rozwoju. Dlatego już sama myśl o możliwości niepowodzenia wzbudza lęk, który doprowadzić może do dezorganizacji cyklu gry i radykalnego spadku jakości wykonania.
Zjawisko tremy na pewno znane jest każdej osobie występującej publicznie, doświadczamy tego uczucia w najważniejszych dla nas momentach życiowych. Dla większości zawodów problem tremy nie jest tak znaczny ze względu na to, że występy publiczne są w nich zjawiskiem okazjonalnym.
Natomiast w zawodach artystycznych, wykonawczych umiejętność radzenia sobie z tremą jest nieraz czynnikiem decydującym o możliwości wykonywania zawodu. Julia Kaleńska-rodzaj, doktor psychologii, psycholog-praktyk i zawodowy muzyk, poszukuje naukowych odpowiedzi na pytania: Czym jest trema? Czy jest wyłącznie zjawiskiem negatywnym, przeszkodą, którą należałoby usunąć z drogi, żeby występ był udany? Autorka eksploruje możliwości interpretacji tremy jako stanu podwyższonego pobudzenia, jako lęku społecznego, a także jako emocji złożonej.
Dzieli się własnymi doświadczeniami wyniesionymi z pracy psychologicznej z muzykami: dwa ostatnie rozdziały książki mają praktyczny charakter − poświęcone są radzeniu sobie z tremą oraz słusznemu przygotowaniu się wykonawcy do występu publicznego.
Choć książka napisana jest przeważnie z myślą o muzykach – wykonawcach i pedagogach, to zaprezentowane w niej techniki mogą pomóc każdemu z nas w regulacji emocji podczas ważnych wydarzeń życiowych. Mamy do czynienia z książką na wskroś innowacyjną, która dostarcza gotowych narzędzi do zrozumienia zjawiska tremy jako fenomenu umysłowego.
Z recenzji dr. Hab. Kamila Imbira, prof. UW Autorka wykazała się erudycją i w ciekawy sposób oraz prawidłowym językiem pomaga zrozumieć czytelnikowi psychologiczne mechanizmy tremy muzyków. Z recenzji dr hab.
Agaty Błachnio, prof. KUL
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Psychologia tremy, AZ#F073533DEB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.