Grzegorz W. Kołodko odegrał ważną rolę w przekształcaniu polskiej gospodarki. Korzystnie zna świat i ma mnóstwo oryginalnych spostrzeżeń na temat jego problemów i trendów zmian. Robert A. Mundell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Profesor Kołodko – renomowany w świecie polski ekonomista, od którego możemy uczyć się nowych idei – zaskakuje (…), sięga w przyszłość.
To naukowe ćwiczenie i intelektualna przygoda dotykające najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Ma rację,najlepszy sposób przezwyciężania obecnych trudności to zaatakowanie długoterminowych problemów.
Nouriel Roubini, New York University, autor The Crisis Economics Grzegorz W. Kołodko łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem wyniesionym z wybitnych dokonań w pracy w rządzie w kluczowych okresach polskich reform gospodarczych.
Idąc poprzez mnóstwo dziedzin i nigdy nie unikając spornych kwestii (…) wnosi ważny i przydatny wkład do literatury na tematy gospodarki, zmian społecznych i ładu światowego w XXI wieku. Henry Kissinger, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Ogromny krajowy i światowy dorobek intelektualny, a także publikacyjny prof.
Grzegorza W. Kołodko, jak również doświadczenia i dokonania związane z pełnieniem przez niego wysokich funkcji państwowych, zasługują na analizy, uhonorowanie i upowszechnianie. Książka jest bogatą merytorycznie i ważną pracą naukową, z rekomendacjami dla polityki, a także strategii gospodarczej, uwzględniającymi współczesne uwarunkowania globalizacji i rewolucji naukowo-technicznej, a także przeobrażenia cywilizacyjne, w tym kulturowe.
Zarazem jest to dzieło ukazujące walory polskiej myśli ekonomicznej i jej interdyscyplinarny kontekst. W czasach, gdy jedni ekonomiści wciąż jeszcze naiwnie bądź lobbystycznie opowiadają się za neoliberalizmem, i to mimo wysoce krzywdzących doświadczeń światowego kryzysu, a inni, też błędnie i niebezpiecznie, kierują się ku neonacjonalizmowi, prof.
Grzegorz W. Kołodko oferuje nowy pragmatyzm. Stawia opór nieuczciwości w ekonomii i polityce społeczno-gospodarczej (…) wyróżnia, że nowy pragmatyzm to koncepcja in statu nascendi, dlatego tak ważna jest – ukierunkowana na doskonalenie i rozwój tej koncepcji – naukowa interdyscyplinarna debata na ten temat.
Z przedmowy Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Żyjemy w czasach szczególnie głębokich i dynamicznych przemian demograficznych, gospodarczych, kulturowych, politycznych, społecznych i technologicznych, które w stosunku do reprezentantów nauk społecznych tworzą zapotrzebowanie na nowe interdyscyplinarne badania i refleksje o fundamentalnym znaczeniu dla opisu i rozumienia tych przemian teraz i w przyszłości.
Książka jest rzetelną próbą sprostania tym współczesnym wyzwaniom. Z recenzji Krzysztofa Malagi, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Publikacja jest wieloaspektowym i wielopłaszczyznowym spojrzeniem na nowy pragmatyzm, twórczość Grzegorza W.
Kołodki i najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Z recenzji Stanisława Czaji, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ekonomia i polityka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.