Zdjęcia produktu


O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy libertynizm i utylitaryzm, AZ#CA6B7BAEEB/DL-ebwm/mobi (Wydawnictwo Naukowe PWN)

(humanistyczne, nauka, technika, informatyka / Wydawnictwo Naukowe PWN / Lesław Hostyński / 9788301222567)
E-booki Wydawnictwo Naukowe PWN
Dostepność na dzień 30.05.2024: w magazynie

Promocyjna oferta cenowa:

84,55 zł
Sklep TaniaKsiazka.pl
Przejdź do sklepu Najlepsza oferta w bazie!
Przejdź do sklepu 84,55 zł - najtaniej w bazie!

Prezentowana oferta sklepu TaniaKsiazka.pl jest najbardziej atrakcyjna cenowo spośród setek sklepów internetowych w naszej bazie. Przeglądaj pełny ranking cen i ofert Porównanie cen następuje w czasie rzeczywistym.

Recenzje i opinie

Opis produktu O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy...

Monografia O przyjemności pomyślana jest nie tylko jako historyczne ujęcie kategorii „przyjemność", ale także wynika z założenia, że dla zrozumienia pewnych zjawisk trzeba badać ewolucję ich pojęć od źródeł poczynając.

dodatkowo ma służyć zrozumieniu fenomenu, który rządzi współczesnym zachodnim społeczeństwem konsumpcyjnym, w którym kluczową rolę odgrywa konieczność zaspokojenia potrzeby doznawania przyjemności. Aby to osiągnąć należało przyjrzeć się pojęciu i teoriom przyjemności w dziejach filozofii i kultury europejskiej.

najszczególniejsza i najszczególniej pogłębiona dyskusja filozoficzna na temat przyjemności toczyła się na gruncie filozofii starożytnej, w szczególności greckiej. Zawartość problemowa monografii sprowadza się do następujących zagadnień: starożytna hedone; przyjemność w chrześcijańskim średniowieczu; renesans przyjemności?; przyjemność jako przedmiot filozoficznego namysłu w filozofii XVII w.; mnogość barw przyjemności we francuskim oświeceniu, brytyjska oświeceniowa filozofia moralności.

Każde z wymienionych zagadnień posiada bogatą strukturę wewnętrzną, powiadamiającą o bardziej szczegółowych treściach tam ukazujenych i analizowanych. Przesłaniem monografii jest m.in. Wyszczególnionie, że bezkrytyczna absolutyzacja przyjemności nie powinna być celem działania i, jak się wydaje, stanowczo nie była.

Wyjątkiem od tej zasady był oświeceniowy libertynizm francuski ze skrajnym w kulturze hedonizmu stanowiskiem Markiza de Sade. Lesław Hostyński jest znany z prac nad wartościami utylitarnymi i wartościami świata konsumpcji; można powiedzieć, iż jest aksjologiem współczesnej kultury konsumpcyjnej.

Dla zrozumienia przyjemności jako centralnej wartości tej kultury sięga do historycznych korzeni ludzkiego doświadczenia przyjemności i towarzyszącego temu namysłu nad jego naturą i wartością, zawartą w tekstach filozoficznych i literackich.

[…] Książka Lesława Hostyńskiego jest dziełem oryginalnym, po raz pierwszy w polskojęzycznej literaturze zbierającym w uporządkowaną całość historycznie ukształtowane pojęcia, teorie i oceny przyjemności.

Oparta jest na źródłach filozoficznych, etycznych, teologicznych, literackich, opisach obyczajowego traktowania fenomenu przyjemności w ludzkim życiu. Dominuje w niej perspektywa historyczna doprowadzona do epoki oświecenia, w której hedonizm antropologiczny mimo prób ujęcia go w ramy libertynizmu związano z etycznymi kryteriami utylitaryzmu.

Książka raduje swoją rozmaitością ujęć, bogactwem opisów radzenia sobie z wyzwaniem płynącym z doświadczenia piękności przyjemności, z prób jego zrozumienia, nazwania, oddzielenia rodzajowego, a wreszcie z dróg namysłu nad intuicją przyjemności, namysłu nadającego stosunkowi do przyjemności status wartości pośród innych wartości.

Wymienione walory książki spełniają w obfitej mierze postulat Władysława Tatarkiewicza,spore idee opisywać od korzeni historycznych, ukazywać ich historyczną ewolucję. Sądzę, iż popularność dzieła […] może w jakiejś mierze zrównać się z popularnością traktatu O szczęściu.

Książka zainteresuje badaczy fenomenu przyjemności, historyków, psychologów, etyków, teologów, studentów, młodzież licealną i w ogóle czytelników literatury humanistycznej. Dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof.

UJD (z recenzji)

Dane oraz specyfikacja:

 • Kategoria

  E-booki
 • Producent

  Wydawnictwo Naukowe PWN
 • ISBN

  9788301222567
 • Autor

  Lesław hostyński
 • Wydawnictwo

  Wydawnictwo naukowe pwn
 • Tematyka

  Humanistyczne, nauka, technika, informatyka
 • Przecena

  -
 • Opinia użytkowników

  -

Ranking ofert - najlepsze promocyjne ceny 2017

 • O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy libertynizm i utylitaryzm (sklep TaniaKsiazka.pl)
  84,55 zł Sklep TaniaKsiazka.pl
  Przejdź do sklepu

W naszym rankingu znajduje się 1 promocyjnych ofert w cenie 84,55 zł.

Opinie i recenzje użytkowników

Dodaj opinie lub recenzję dla O przyjemności. Od starożytnej hedone po oświeceniowy libertynizm i utylitaryzm, AZ#CA6B7BAEEB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.

Produkty powiązane

Inne w kategorii E-booki