Naucz się widzieć odległość do przeszkody
Kontrola foulée (skoków galopu) oznacza przygotowanie konia do wykonania optymalnej liczby poprawnych foulée na parkurze – z naciskiem na ich jakość, a nie tylko liczbę. Zrozumienie, jak liczyć foulée, pomaga rozwijać „oko" i wyczucie jeźdźca, a wszystkie te umiejętności są kluczowe w osiągnięciu sukcesu na parkurze – niezależnie od wysokości przeszkód. Kontrolowanie foulée poprawia jezdność konia i pozwala jeźdźcowi na dalsze doskonalenie pracy konia.
Ten dostępny podręcznik pomoże wszystkim jeźdźcom poprawnie kształtować dobre nawyki w trakcie treningów, co pozwoli zabłysnąć na następnych zawodach skokowych albo WKKW. Opis ćwiczeń mieści szczegółowe instrukcje, a także czytelne ilustracje oraz skrupulatne omówienie celu i strategii sesji szkoleniowej. To dodatkowo opowieść o samej Jen Marsden Hamilton, jej życiu, pasji i miłości do koni.
Książka posiada m.in.:
szczegółowe opisy ćwiczeń przypasowanych do wybranej dyscypliny i poziomu jeźdźca,
transparentne opisy rozmieszczenia drągów, cavaletti i przeszkód w każdym ćwiczeniu,
strategie wykonywania ćwiczeń i analizowania wyników.
Skoki poprzez przeszkody. Kontrola miejsca odbicia to jedyna książka poświęcona nauce ustalania jazdy po rewelacyjnej linii w skokach i wyliczania wyśmienitych odległości przed skokiem. Opanowanie umiejętności liczenia foulée pomaga rozwijać ocenę dystansu i wyczucie jeźdźca. Kontrola foulée oznacza wykonanie w najeździe do skoku nie tylko dobrej ilości foulée, ale też zwrócenie szczególnej uwagi na ich jakość. Jest to jedna z tych zdolności, które umożliwiają jeźdźcom osiągnięcie sukcesów, bez względu na rozmiar skoku.
Nie spotkałem jeźdźca, który startując w konkursach, nie chciał zaprezentować się z jak najlepszej strony, a w skrytości ducha nawet zająć pierwszego miejsca. Lecz droga na podium nie jest ani łatwa, ani prosta. Coś za każdym razem stanie na przeszkodzie – „przypadkowa" zrzutka, niepasujący odskok, brak zmiany nogi przed zakrętem, niemożność utrzymania stosownej linii najazdu i wyłamanie, a także jeszcze dużo innych czynników. Po analizie okazuje się, iż przyczyną są na ogół nieprecyzyjne pomoce jeźdźca albo brak odpowiedzi konia na ich działanie. Jen Marsden dzieli się swymi doświadczeniami i podpowiada, co zrobić, żeby jazda konna była wydajna i przynosiła maksimum satysfakcji. Staranna jazda jest osiągalna tylko wtedy, gdy koń jest należycie ujeżdżony.
Praca ujeżdżeniowa to podstawa wszelkich konkurencji jeździeckich. Stwierdzenie to jest powtarzane jak mantra, jednak wielu jeźdźców zajmujących się skokami przez przeszkody nie widzi w swojej specjalności miejsca dla ujeżdżenia. Najważniejszy jest dla nich skok przez przeszkodę! Nie zdają sobie sprawy z tego, iż „najtrudniejszym elementem w pokonaniu parkuru jest najazd na przeszkodę – a to właśnie jest ujeżdżenie".
Celem ujeżdżenia jest osiągnięcie przepuszczalności, czyli takie wyszkolenie konia, aby bez usztywnień i oporów reagował na wszelkie pomoce jeźdźca – aktywizujące, wstrzymujące czy przesuwające. Harmonijne realizowanie zadań poprzez parę koń-jeździec jest nadrzędnym celem jazdy konnej. Precyzyjny dojazd do przeszkody i znalezienie właściwego punktu odbicia do skoku to klucz do bezbłędnego jej pokonania. Na dodatek koń powinien umieć oddać skok z każdej odległości – dalekiej albo bliskiej, a nie tylko pasującej.
Trenerka Jen Marsden proponuje serie ćwiczeń, które umożliwią staranną kontrolę każdego skoku galopu (foulée), jego długości, szybkości i dokładnego prowadzenia po określonej linii. Zwraca także uwagę na współzależność korzystnego dosiadu i możliwości skrupulatnego oddziaływania pomocami, a tym samym na harmonijną współpracę z koniem – tak przy dojeździe, jak i w trakcie samego skoku przez przeszkodę.
precyzyjne wykonanie ćwiczeń i ich wielokrotne powtarzanie w trakcie treningów – nawet bez pomocy szkoleniowca – podnoszą poziom umiejętności jeźdźca i przygotowują go do samodzielnego rozwiązywania problemów pojawiających się w trakcie jazdy na parkurze.
Podążanie wyznaczoną poprzez autorkę drogą pozwoli na rozwinięcie talentu i potencjału waszych koni, co powinno przełożyć się w dodatku na udoskonalenie wyników sportowych.
Wacław Pruchniewicz, były trener kadry juniorów w skokach PZJ, sędzia międzynarodowy ujeżdżenia FEI 4*
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kontrola foulée. ćwiczenia do poprawy jezdności oraz regulacji i wydajności foulée. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.