Rozmowy z końmi w ich języku Naucz się rozumieć mowę twojego konia i odpowiedz mu w jego języku!
Każdy ruch konia – drgnięcie skóry, powiększenie nozdrzy, mrugnięcie, machnięcie ogonem – może być gestem o wielkim znaczeniu. Ludzie w głównej mierze lekceważą albo mylnie interpretują te sygnały, co nieuchronnie prowadzi do dezorientacji konia i frustracji człowieka. Sharon Wilsie i Gretchen Vogel rozkładają subtelny język mowy ciała konia na najbardziej podstawowe elementy, dzięki temu łatwiej go dostrzeżemy i zinterpretujemy. Autorki podpowiadają również, jak komunikować się z końmi za pomocą zaplanowanych, celowych gestów. Doradzają, jak oddychać i jaką postawę przyjmować, żeby łatwiej wsłuchiwać się w język koni oraz mówić do nich tak, by nas rozumiały, zamiast oczekiwać, iż to one zrozumieją nas. Ten ergonomiczny system może stosować każda osoba pracująca z końmi: instruktor jeździectwa, ujeżdżacz młodych koni, jeździec rekreacyjny lub zapalony zawodnik. Efekt? Nieporozumienia między koniem i człowiekiem zmienią się w uprzejme „dyskusje", dające coraz udoskonalone, pozytywne rezultaty.
Konie komunikują się z nami poprzez cały czas tak subtelnie, że prawie tego nie zauważamy. Możesz na przykład wrzucić koniowi siano do paśnika w porze karmienia, wrócić do domu i naszykować się do wyjścia do pracy. Kto z nas obejrzy się za siebie i zauważy, iż jego podopieczny ma wciąż jedno ucho skierowane w jego stronę, choć zajmuje się jedzeniem? Co jest takiego ważnego w tych drobiazgach?
To mowa koni, sposób interakcji zwierząt ze sobą wzajemnie. Wszystkie ruchy w stadzie są zauważane.
Pracując w pobliżu swojego konia, obserwuj go jak najdokładniej. Ucząc się ich języka, zdasz sobie sprawę z tego, jak sporo się pomiędzy końmi dzieje.
Konie komunikują się z nami przez cały czas, ale robią to tak subtelnie,nawet tego nie zauważamy.
Dzięki tej książce nauczysz się mowy koni w 12 prostych krokach. Wilsie wyjaśnia, jak rozumie komunikację między tymi zwierzętami przez rozmaite rodzaje oddechów i mowę ciała, żeby następnie przejść do „Czterech P" mowy koni: Powitania, Pójścia gdzieś, Pieszczot i Pójścia sobie. Liczne ćwiczenia pozwolą ci trenować stopniowanie intensywności reakcji i pomogą zapanować nad tym, co dzieje się z twoim ciałem równocześnie wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przygotuj się także na wypróbowanie dziesiątek gotowych „rozmów z koniem", ilustrujących je krok po kroku szablonów i barwnych zdjęć, które otworzą ci oczy.
Są ludzie, którym porozumienie z końmi udaje się lepiej niż innym. Mówi się o nich, że „posiadają dryg do koni". Te osoby nieświadomie, instynktownie zachowują się w sposób, który konie są w stanie zrozumieć. Autorka przez lata obserwowała wzajemne reakcje koni i zauważyła, iż pewne zachowania i gesty powtarzają się u każdego osobnika. Na tej podstawie stworzyła cały elementarz prostych gestów i zachowań, które – zastosowane w stosownej chwili – pozwolą nam w zrozumiały sposób przekazać koniowi mocne informacje. Ich produktywność sprawdziła i udowodniła w praktyce w trakcie kursów i jednostkowych konsultacji z opiekunami koni. Mowa koni pomoże nauczyć się języka, jakim konie komunikują się między sobą, oraz łatwiej odczytywać sygnały, jakimi próbują porozumiewać się z nami. Opanowanie tej umiejętności pozwoli na lepszy kontakt z tymi zwierzętami, upraszczając ich wychowanie, szkolenie i treningi. To naprawdę pasjonująca przygoda.
Wojciech Mickunas, http://hipologia.pl/
Spis Treści WSTĘP
KROK 1 Budowanie fundamentów
KROK 2 Obserwowanie wyrazu twarzy
KROK 3 Cztery P mowy koni i rytuał powitania
KROK 4 Pójście gdzieś
KROK 5 Mowa koni w ręku
KROK 6 Rytuał pieszczot: Odnajdywanie jedności
KROK 7 Pięć poziomów intensywności
KROK 8 Rozmowy na temat wrażliwych obszarów i asekuracyjność
KROK 9 Poruszanie się z gracją
KROK 10 Kto właściwie prowadzi?
KROK 11 Niech będą wolne
KROK 12 Jesteś wreszcie na górze… I co teraz?
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Mowa koni - wilsie sharon, vogelt gretchen. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.