Monografia składa się z siedmiu rozdziałów, w których poruszona zostałam tematyka bezpieczeństwa państwa z uwzględnieniem aktualnych wyzwań i zagrożeń. Rozdział pierwszy dotyczy przestępczości zorganizowanej.
Poruszone zagadnienia oparte zostały na najnowszych dokumentach i obejmują problematykę, która dotyczy państw Unii Europejskiej i nie tylko. W rozdziale drugim przedstawiono innowacyjne oblicza wojny na przykładzie konfliktu rosyjsko – ukraińskiego.
Zwrócono szczególną uwagę na rodzaj i natężenie danych wpływających na poczucie zagrożenia. Przedstawiono także rolę i znaczenie danych we współczesnych konfliktach, a także założenia wojny hybrydowej wykorzystującej szereg działań: od dezinformacji i fake newsów po działania destabilizacyjne i zbrojne.
Idee wojny hybrydowej (nowej drogi wojny) nabrały szczególnego znaczenia po tym, jak Rosja wykorzystała Olimpiadę w Soczi do „rozmycia" aneksji Krymu. Dla Rosji informacja stała się bronią, zaś środki niewojskowe okazały się być równie sprawne jak broń klasyczna.
W kolejnym rozdziale zaprezentowana została koncepcja bezpieczeństwa społecznego Chin, w której dominuje kwestia suwerenności terytorialnej. W Chinach human security rozumie się nie jako bezpieczeństwo jednostki, lecz jako bezpieczeństwo społeczeństwa jako całości, zaś dla określenia bezpieczeństwa społecznego używa się terminu „nietradycyjne bezpieczeństwo".
Omówiono obowiązujące w Chinach oficjalne dokumenty traktujące o bezpieczeństwie społecznym. Widoczną kwestią z punktu widzenia omawianego tematu jest też wprowadzony przez Chiny System Zaufania Społecznego, wpisujący się w koncepcję bezpieczeństwa jednostek.
W rozdziale czwartym monografii została zawarta problematyka zagrożeń ekologicznych XXI wieku. Uwzględniając specyficzny charakter i wielowymiarowość współczesnych zagrożeń naturalnych scharakteryzowano typowo zagrożenia o podłożu: geologicznym, hydrologiczno-meteorologicznym i technicznym.
dużo uwagi poświęcono analizie i ocenie następstw tych zagrożeń dla całego ekosystemu ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Polski. Rozdział piąty poświęcony jest problematyce zagrożeń epidemicznych i zagrożeń związanych z celowym wykorzystaniem patogenów biologicznych jako narzędzia agresji.
Szczególną uwagę poświęcono analizie historycznej najważniejszych przypadków epidemii, a także zagrożeniom epidemicznym związanym z wirusami: SARS, MERS, ptasiej grypy, świńskiej grypy, Eboli, SARS-CoV-2, Zika, Nipah, Lassa oraz z wirusem małpiej ospy (MPXV).
Druga cześć tego rozdziału zawiera analizę historyczną celowego wykorzystania patogenów biologicznych jako narzędzia agresji i przykłady współczesnych ataków z zastosowaniem czynników aktywnych broni biologicznej.
Monografię zamyka tematyka z zakresu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ostatnich latach w krajach Unii Europejskiej (także w Polsce) wzrosła liczby pojazdów, a to prowadzi do wzrostu liczby zagrożeń występujących w ruchu drogowym.
Stąd też w rozdziale Bezpieczeństwo ruchu drogowego – czynniki zagrożeń zaprezentowano istotę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz scharakteryzowano czynniki zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w postaci modelu U-P-O i zachodzące pomiędzy nimi powiązania.
Z kolei w rozdziale Inteligentne systemy transportowe a bezpieczeństwo ruchu drogowego przedstawiono istniejący stan wiedzy na temat tych aplikacji, ich definicje, korzyści z ich użytkowania, a także ich strukturę, podział i architekturę.
Następnie scharakteryzowano oddziaływanie inteligentnych systemów transportowych na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezpieczeństwo państwa - wybrane zagadnienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.