Optymalizacja zysku i ryzyka polega z kolei na dążeniu przez inwestora do osiągnięcia maksymalnej stopy zwrotu przy równocześnie najmniejszym osiągalnym ryzyku, zatem badaniu poddano klasyczne (modele Markowitza i Sharpe’a) i zaproponowane we wcześniejszych pracach modele budowy portfela papierów wartościowych (fundamentalny portfel papierów wartościowych), do skonstruowania których zaimplementowano procedury budowy jednocześnie baz danych, jak i samych portfeli prowadzące do optymalizacji wyników inwestycji w długim horyzoncie czasowym. Propozycje przedstawione w książce są efektem badań prowadzonych przez Autorów w Katedrze Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wszystkie omawiane podejścia i metody zostały zilustrowane mocnymi badaniami z polskiego rynku kapitałowego. Zamieszone zostały równocześnie informacje jak i pełne rezultaty analiz prowadzące do oceny nieklasycznych metod dywersyfikacji ryzyka, wskazując ich użyteczność jako produktywną alternatywę dla tradycyjnych modeli, które są obwarowane założeniami niemożliwymi praktycznie do spełnienia w rzeczywistości.
stanowczym celem książki jest:
Ø zbadanie praktyczności analizy portfelowej na polskim rynku kapitałowym i koncepcji użycia metod ilościowych w teorii dywersyfikacji ryzyka na rynku kapitałowym;
Ø zaproponowanie rozwiązań umożliwiających uwzględnienie w analizie portfelowej długookresowego charakteru portfela papierów wartościowych oraz komponentów analizy fundamentalnej poprzez wykorzystanie określonych metod wielowymiarowej analizy porównawczej.
Na podstawie przeprowadzonych badań, których wyniki zaprezentowano w książce wykazano, że: można konstruować skuteczne i konkurencyjne dla konwencjonalnych portfele papierów wartościowych przy wykorzystaniu metod wielowymiarowej analizy porównawczej; realne jest zastosowanie metod wielowymiarowej analizy porównawczej do budowy baz informacji, zawierających spółki potencjalnie silne z ekonomiczno-finanso-wego punktu widzenia, uwzględniając przy tym długoterminowy charakter inwestycji,realne jest konstruowanie fundamentalnego portfela papierów wartościowych, uwzględniającego w naturalny sposób siłę fundamentalną spółek.
Układ pracy został tak skomponowany, by w miarę kompleksowo i czytelnie można było zaprezentować konwencjonalne koncepcje analizy portfelowej oraz możliwości użycia i zastosowania w tym zakresie metod ilościowych. Zastosowanie metod nieklasycznych jest pewną alternatywą w analizie papierów wartościowych. Użycie koncepcji analizy wielowymiarowej z kolei pozwala na syntetyczne zestawienie informacji o podmiotach giełdowych. Wpływa to na jakość i szybkość podejmowanych decyzji inwestycyjnych. W dodatku przedstawiono inne metody dywersyfikacji ryzyka mające swój rodowód w analizie technicznej i wykorzystujące systemy transakcyjne prowadzące do optymalizacji decyzji inwestycyjnych. W ostatniej części książki pokazano jak można na polskim rynku kapitałowym konstruować fundamentalne portfele papierów wartościowych dla prognoz wskaźników ekonomiczno-finansowych.
Książka jest asygnowana dla studentów kierunków ekonomicznych uczelni wyższych, praktyków rynku kapitałowego (doradców inwestycyjnych, maklerów, inwestorów) naukowców zajmujących się problematyką inwestowania w papiery wartościowe na giełdzie oraz wszelkich zainteresowanych technikami prowadzącymi do ograniczania ryzyka inwestycji przy równoczesnym dążeniu do maksymalizacji stopy zwrotu z inwestycji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dywersyfikacja ryzyka na polskim rynku kapitałowym, AZ#6C5C8D92EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.