Skoliozy stanowią jeden z największych problemów w dziedzinie ortopedii. Towarzyszące im zaburzenia równowagi mięśniowej, a w szczególności mięśni prostowników grzbietu, mają niewątpliwy wpływ na postępujący charakter skrzywienia kręgosłupa.
Jednym z badań służących do rejestrowania pracy tej grupy mięśniowej jest elektromiografia powierzchniowa. Istotą leczenia skolioz jest często możliwość przewidzenia, które skrzywienie będzie progresowało, a które nie.
Stąd więc próby użycia badania sEMG do prognozowania progresji skolioz idiopatycznych. Celem badań była ocena związków pomiędzy napięciem mięśni prostowników grzbietu a skoliozą u dzieci w młodszym wieku szkolnym.
W badaniach wzięło udział 251 dzieci z województwa świętokrzyskiego, w tym 113 dziewcząt, stanowiących 45,02% ogółu badanych i 138 chłopców, których procentowy udział wyniósł 54,98%. Dobór badanych był mieszany, po wcześniejszym ustaleniu kryteriów, jakim powinny odpowiadać poszczególne grupy.
Badaniami objęto dzieci w wieku 7 i 8 lat, z roczników 2008 i 2009. Pomiarów dokonano za pomocą trzech sprzętów: Tanita MC-980, Diers Formetric III 4D oraz Noraxon TeleMyo DTS. W niniejszych badaniach skolioza została stwierdzona u 41% dzieci.
ponadto postawy skoliotyczne zdiagnozowano u 56%, a postawę poprawną u 3%. Skoliozę wykryto u 62% badanych dziewcząt i 46,5% chłopców, co potwierdza teorię o częstszym obecności skolioz i postaw skoliotycznych u dziewcząt.
dodatkowo w podziale z uwzględnieniem lokalizacji skrzywienia stwierdzono częstsze obecność jednocześnie skolioz, jak i postaw skoliotycznych u dziewcząt, a także u chłopców w odcinku piersiowym, co jest zgodne z pomiarami innych badaczy, którzy w swoich pomiarach także wskazywali na ten odcinek kręgosłupa.
w sytuacji analizy kierunku skrzywienia u dziewcząt, nieznacznie częściej występował on lewostronnie niżeli prawostronnie. Pomiary u chłopców wykazały najpowszechniejsze występowanie kierunków najpierw lewostronnego, a następnie prawostronnego.
W badaniach liczby łuków jednocześnie u dziewcząt jak i chłopców najczęstsze były skrzywienia jednołukowe. Wartości kątów skoliozy różniły się stanowczo pomiędzy grupami postaw skoliotycznych, skolioz i postaw prawidłowych.
Największe bezwzględne zróżnicowanie wartości kątów skoliozy wystąpiło w grupie skolioz u dziewcząt. U chłopców było nieco mniejsze. Badania wykazały wyraźny związek występujący między napięciem (amplitudą i częstotliwością sEMG) mięśni prostowników grzbietu a skoliozą.
większym skoliozom towarzyszył wzrost tego napięcia. Bez względu na pozycję w trakcie badania w odcinku piersiowym kręgosłupa obszerniejsze napięcie prostownika grzbietu wystąpiło po stronie wypukłej skrzywienia kręgosłupa.
Z kolei w odcinku lędźwiowym kręgosłupa większe napięcie prostownika grzbietu wystąpiło po stronie wklęsłej skrzywienia kręgosłupa. Wyjątkiem było badanie w pozycji stojącej, gdzie pokaźniejsze napięcie wystąpiło po stronie wypukłej skrzywienia.
na dodatek wystąpił znaczny związek między napięciem (amplitudą i częstotliwością sEMG) prostownika grzbietu a kierunkiem, lokalizacją i liczbą łuków skoliozy. Ogółem u dzieci ze skoliozą wystąpiły niezwykle wyższe wartości amplitudy i częstotliwości sEMG prostownika grzbietu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Elektromiografia powierzchniowa mięśni prostowników grzbietu u dzieci ze zmianami skoliotycznymi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.