Głównym celem publikacji jest prezentacja wyników badań prowadzonych poprzez polskie pielęgniarki oraz nakreślenie perspektyw i kierunku rozwoju współczesnego pielęgniarstwa. Rozdział 1. Jakość opieki pielęgniarskiej.
Jakość świadczeń pielęgniarskich ocenianych z punktu widzenia świadczeniobiorcy, a także jej systematyczna analiza dają możliwość doskonalenia całego systemu ochrony zdrowia. Pacjenci oczekują poczucia bezpieczeństwa i chcą darzyć zaufaniem opiekujący się nimi personel.
jednostkowe, holistyczne i kompleksowe podejście do pacjenta i jego rodziny są konieczne w fachowej opiece. Rozdział 2. Opieka kliniczna i bezpieczeństwo pacjenta. W rozdziale przedstawiono wyniki badań naukowych istotnych w praktyce klinicznej.
Poruszono problem niedożywienia starszych pacjentów poddawanych operacjom chirurgicznym i stwierdzono niski wskaźnik korzystnych nawyków żywieniowych. Rozdział 3. Rozwój kompetencji i roli zawodowej pielęgniarek.
Autorzy przeprowadzili analizę przydatności symulacji medycznej w doskonaleniu umiejętności praktycznych studentów i komunikacji w grupie. Rozdział 4. Badania nad stylem życia. Nawyki żywieniowe zaczynają kształtować się już we wczesnym dzieciństwie.
Istnieje zależność pomiędzy częstotliwością spożywania posiłków oraz czasu poświęcanego na aktywność fizyczną a współczynnikiem masy ciała. Rozdział 5. Badania nad jakością życia w zdrowiu i w chorobie. Występowanie kaszlu, duszności, zalegania wydzieliny i ucisku w klatce piersiowej pokaźnie ogranicza jakość życia chorych na POChP i zaburza ich funkcjonowanie w życiu powszednim.
Podobny wpływ ma obturacyjny bezdech senny. Ogólna subiektywna ocena jakości życia pacjentów wentylowanych w warunkach domowych znajduje się na niskim poziomie, natomiast kondycja psychiczna jest średnia.
Rozdział 6. Badania nad przystosowaniem do choroby. Istnieje korelacja między akceptacją choroby a poziomem jakości życia osób z chorobą nowotworową lub limfocytarnym zapaleniem tarczycy. Pacjenci z nowotworem prostaty lub jądra wymagają pomocy i wsparcia w zakresie rozwiązywania trudności i problemów związanych z chorobą oraz wypracowania aprobujących postaw wobec choroby.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wyzwania zawodowe i naukowe we współczesnym pielęgniarstwie, t. 3, AZ#47D285DEEB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.