Praca Artura Nowakowskiego dotycząca najnowszej historii ilustratorstwa okładkowego i we wnętrzutekstowego prozy fantastycznej i science fiction obszaru Ameryki Północnej i Europy wieków XIX i XX wpisuje się w kierunek opracowań widocznych dla bibliologa, literaturoznawcy, historyka sztuki, co już samo w sobie wskazuje na jej ważność. Tematyka ta, choć dość lubiana, nie jest nadmiernie eksploatowana w rodzimych badaniach naukowych, co sprawia,gromadzi sporo pól badawczych wartych poznania i opisania dla prowadzenia dyskursu naukowego. Praca Artura Nowakowskiego jest pierwszą tego typu obszerną publikacją w Polsce i równocześnie podstawowym punktem odniesienia do bardziej wnikliwych badań zarówno w środowisku akademickim, jak i w kręgu zwolenników tematu.
dr hab. Artur Jazdon
Okładka książki - pomijając aspekty marketingowe - ma spełniać dwie funkcje: powinna sygnalizować czytelnika o treściach w niej zawartych i twórczo je interpretować. Fantastyczne światy są syntetycznym opracowaniem przedstawiającym proces przemian, jakim ulegała ilustracja okładkowa i w środkutekstowa w prozie fantastycznej i science fiction, a także odkrywającym spójność jej estetyki z uwarunkowaniami społeczno-naukowymi, które napotykała na drodze swego rozwoju. Motywy, jakie się w niej pojawiały - roboty, obcy, kosmiczne krajobrazy, atrakcyjne kobiety - zawsze wiązały się ze społecznymi wymogimi albo lękami, dlatego także można zaryzykować stwierdzenie, iż ilustracja science fiction, była i jest zapisem społecznych nastrojów, a nie jedynie wytworem nieskrępowanej fantazji grafików. Książka Artura Nowakowskiego dostarcza wielu zagadkowych przykładów tego zjawiska.
dr hab. Tomasz Ferenc
Artur Nowakowski (ur. 1972) jest z wykształcenia bibliotekoznawcą ze specjalnością historia książki. W obszarze jego zainteresowań znajdują się zagadnienia odnoszące się do szeroko pojętej sztuki książki: od typografii po ilustratorstwo i oprawoznawstwo. Jest autorem tekstów o tematyce bibliologicznej publikowanych w „Wiadomościach Księgarskich” i „Bibliotekarzu” i znacznego artykułu dotyczącego historii architektury szpitali psychiatrycznych w XIX-wiecznej Anglii i Stanach Zjednoczonych (w zbiorze Architektura przymusu: interdyscyplinarne studia nad dyscyplinującymi funkcjami architektury, ASP w Warszawie, 2013), a także innych tekstów związanych z kulturą i sztuką. Opracował dwa poradniki bibliograficzne: Fantastyka Polska 1945–2001, a także PWN – Wydawnictwo Naukowe PWN 1951–2001 (opublikowane w 2001 r. Przez WiMBP w Łodzi).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Fantastyczne światy na okładkach i w ilustracjach książek oraz czasopism od wieku xix do lat 80. xx wieku, AZ#2589FBF7EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.