Bezpieczeństwo organiczne jest procesem podejmowania działań poprzez społeczność międzynarodową, krajową i lokalną, mających na celu utrzymanie równowagi naturalnej, która zachodzi wówczas, gdy odpływ i dopływ energii i materii w przyrodzie są zrównoważone.
Środowisko naturalne od początku dziejów ludzkości znajduje się w ciągłej interakcji z człowiekiem. Nastanie epoki przemysłowej rozszerzyło antropopresję w skali wcześniej nienotowanej, proces ten narasta, aż przybrał w czasach współczesnych postać katastrofy organicznej.
W 2019 roku lodowce Grenlandii skurczyły się bardziej aniżeli kiedykolwiek w historii, lód zanika w Arktyce i Antarktydzie, podnosi się poziom mórz, wieczna zmarzlina od Kanady po Syberię rozmarza, widmo przegrzanej planety staje się faktem.
Wzrost temperatury powoduje suszę, a ta z kolei pożary o czym dotkliwie przekonali się mieszkańcy Australii na przełomie 2019/2020 roku. Brak opadów jest odczuwalny także w Europie, drastycznie spada poziom wody w Renie, Dunaju czy Wiśle, szlaki wodne przestają być żeglowne, wody zaczyna brakować w rzekach dla chłodzenia tradycyjnych elektrowni, wysychają studnie, wprowadzane są ograniczenia w dostawach wody do gospodarstw domowych.
W 2018 roku przeciętna roczna temperatura powietrza na świecie rozszerzyła się o 1,0°C wobec przeciętnej z okresu przedindustrialnego, wkrótce osiągnie pułap 1,5° a po przekroczeniu tego progu zmiany klimatyczne będą nieodwracalne.
Autor publikacji obok analizy współczesnych zagrożeń środowiskowych przedstawił jaskółki nadziei, które mają szansę uchronić nas przed katastrofą klimatyczną i ekologiczną. Są nimi partie Zielonych, które w Unii Europejskiej weszły do politycznego mainstreamu i zaczynają wpływać na sposób realizacji polityk ochrony środowiska tak na starym kontynencie, jak i przez Wspólnotę na całym świecie.
Monografia może okazać się interesująca dla pracowników naukowo-badawczych, studentów wszystkich kierunków studiów, proekologicznych środowisk społecznych i osób odpowiedzialnych za politykę organiczną w kraju i regionie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezpieczeństwo ekologiczne w europie: odpowiedź na współczesne wyzwania, AZ#80E226C0EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.