Złożoność i dynamika współczesnej rzeczywistości implikują wyłanianie się nowego paradygmatu społeczno-kulturowego, a w istocie – nowych paradygmatów zarządzania organizacjami. Podstawą, na której się one opierają jest wiedza, która zarówno w nauce, jak i w badaniach naukowych jest równocześnie narzędziem, metodą, celem i efektem poczynań badawczych.
Wieloaspektowość zmian w zakresie paradygmatów nauk o zarządzaniu i ich dynamikę można zaobserwować w perspektywie historycznej. Organizacje ulegały przekształceniom – od traktowania ich jako systemu mechanistycznego, przez system biologiczny – aż po złożony system społeczno-kulturowy.
Do tego procesu musiały przystosować się zmiany w zakresie sposobu myślenia w zarządzaniu strategicznym. Współcześnie organizacja przyjmuje formę systemu społeczno-kulturowego będącego współkreatorem rzeczywistości organizacyjnej.
Elementami tego systemu są ludzie, a więc pojedyncze kreatywne jednostki, których działania przebiegając w zmiennym otoczeniu muszą w coraz obszerniejszym stopniu opierać się na wiedzy. Pojawiają się zatem pytania o szanse i zagrożenia tak uprawnianej nauki, dla której organizacja stanowiła za każdym razem centrum zainteresowań teoretyczno-ergonomicznych.
Rozwój nauki w sferze zarządzania organizacjami jest w gruncie rzeczy oparty na tworzeniu interdyscyplinarnych teorii zakładających progresywne aspekty myślenia metaforycznego. Z tego względu, znacznego znaczenia nabierają wszelkie formy zestawiania i konfrontacji poglądów, opinii czy sądów hipotetycznych badaczy reprezentujących te pozornie oddalone od siebie ścieżki rozważań o wielorakich aspektach zarządzania.
Opracowanie demonstruje osiągnięcia badawcze, interaktywnej refleksji naukowej i weryfikacji doświadczeń Doktorantów Ośrodków Naukowych z całej Polski. Zamieszczone w niniejszym zbiorze artykuły zawierają interesują- ce rozważania na temat aktualnych problemów związanych z teoretycznymi, metodycznymi i praktycznymi problemami w dziedzinie nauk o zarządzaniu.
W większości artykułów zaprezentowane zostały wyniki badań własnych i sądy i opinie sformułowane na podstawie studiów literaturowych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Psychospołeczne aspekty zachowań ludzi w organizacjach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.