Edith Lavery, blondynka o wielkich oczach i korzystnych manierach, jest córką odnoszącego umiarkowane sukcesy księgowego, którego żona cierpliwie wspina się po drabinie społecznej. W trakcie wizyty w domu rodziców Edith spotyka hrabiego Charlesa Broughtona, który – zgodnie z tym, co piszą plotkarskie magazyny – jest jednym z najciekawszych młodych arystokratów, na dodatek do wzięcia.
Kiedy oświadcza się Edith, ta zgadza się za niego wyjść. Lecz czy naprawdę kocha Charlesa? Czy imponuje jej jego tytuł, stanowisko i cała reszta?
Nieuniknioną częścią życia w Broughton Hall jest matka Charlesa, przebiegła lady Uckfield, nazywana przez swych przyjaciół „Googie” i opisana przez narratora – aktora, który swobodnie porusza się wśród wyższych klas i opisuje ich słabości – jako „najistotniej obyta towarzysko osoba, jaką zdarzyło mi się poznać. Posiadała zarówno zegarmistrzowskie oko do szczegółu, jak i znajomość świata właściwą wielkim kokotom”. Lady Uckfield jest przekonana, iż Edith bardziej interesuje się tytułem hrabiny, aniżeli byciem dobrą żoną jej syna. A kiedy pewnego dnia w Broughton Hall zjawia się ekipa stacji telewizyjna, a wraz z nią obłędnie przystojny szef ekipy, by nakręcić dramat z epoki, najgorsze lęki Googie wydają się w pełni uzasadnione.
Julian Fellowes, baron Fellowes of West Stafford (ur. 1949), brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Trzykrotny zdobywca nagrody Emmy oraz Oscara.
Urodził się w Kairze, gdzie jego ojciec pracował jako dyplomata i arabista. Karierę aktorską rozpoczął w latach 70. Jest znany przede wszystkim z ról telewizyjnych – zagrał w wielu filmach i serialach. Na pokaźnym ekranie pojawił się m.in. W Cienistej dolinie Richarda Attenborough (1993) i Jutro nie umiera nigdy (1997).
Oscarem uhonorowano napisany przez niego scenariusz eklektycznego dramatu Gosford Park Roberta Altmana (2002). Był także autorem scenariusza do kilku innych filmów, w tym do swego debiutu reżyserskiego Separate Lies (2005). Snoby ukazały się w 2004 roku i od tego czasu Julian Fellowes napisał kolejne wspaniale przyjęte powieści: Czas przeszły niedoskonały i Belgravię, obie wydane poprzez Marginesy. W 2011 otrzymał nagrodę Emmy za scenariusz do serialu Downton Abbey.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Snoby. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.