W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, iż wszystko – od mięsa począwszy, przez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać. Oznacza to "kombinowanie” lub „wystawanie” w kilometrowych kolejkach. Rzeczywistość uczy swoiście pojmowanej zaradności – dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie. Młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co one, a którego nieprzystępne losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Wyjątkowo solidna przyjaźń zespaja go z Julią.
Nadchodzą czasy atrakcyjne, lecz i nieprzystępne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego, pierwsze wolne wybory.
W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć.
Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przychylna Winnym?
Ałbena Grabowska – lekarz neurolog-epileptolog (aktualnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swym bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieść Lot nisko nad ziemią i dwa tomy sagi Stulecie Winnych: Ci, którzy przeżyli (2014),, a także Ci, którzy walczyli (2015)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ci, którzy wierzyli. stulecie winnych. tom 3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.