Jak reaktywowano w Polsce giełdę i rynek kapitałowy po 1989 roku$410 Kim byli ludzie, którzy tego dokonali$411 Jaka wizja im przyświecała$412 W jakim stopniu ją zrealizowali i przed jakimi dylematami stawali$413 Na te pytania odpowiada w swojej książce Grzegorz Bednarczyk.
Snuje opowieść o tym, jak w kraju wychodzącym z komunizmu udało się niemal dosłownie z niczego zbudować postępowe instytucje finansowe, które w ciągu zaledwie kilku lat zyskały renomę oraz uznanie międzynarodowych organizacji.
Autor, inaczej niżeli prowadzący badania w tym zakresie ekonomiści i prawnicy, omawiany proces demonstruje w całej jego dynamice, jako funkcję swoistej gry między podmiotami dążącymi do realizacji określonych, niezwykle odmiennych dążeń.
Rynek kapitałowy to w końcu nie tylko wyniki finansowe i metody dotyczące ich analizy. To także, a może z reguły, ludzie. Właśnie dlatego to oni znaleźli się w centrum zainteresowania autora. Dlatego także bazę źródłową pracy oparł on w dużej mierze na wywiadach z budowniczymi tego rynku w Polsce, w tym z Wiesławem Rozłuckim, wieloletnim prezesem i symbolem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wszystko to powoduje, że niniejsza książka stanowi pierwszą próbę wszechstronnej analizy cyklu odbudowy rynku kapitałowego w naszym kraju. Stworzenie rynku kapitałowego w Polsce to bez dwóch zdań sukces, lecz wciąż słabo zbadane są źródła tego sukcesu.
Z radością więc przeczytałem Odrodzenie rynku kapitałowego w Polsce autorstwa dr. Grzegorza Bednarczyka. Jest to pierwsza tak kompleksowa próba opisania początków przywracania rynku kapitałowego w naszym kraju z perspektywy historycznej.
Dr Marek Dietl, prezes GPW (z Przedmowy) Autor przeprowadził analizę cyklu powstawania koncepcji polskiego rynku kapitałowego, budowy instytucji tego rynku i opisał pierwsze lata jego funkcjonowania.
(...) Z pełnym przekonaniem polecam niniejszą książkę wszystkim zainteresowanym najnowszą historią gospodarczą Polski. Dr Wiesław Rozłucki, prezes GPW w latach 1991-2006 (z Posłowia) Choć Giełda Papierów Wartościowych jest epicentrum i punktem odniesienia tej niezwykłej opowieści o odrodzeniu rynku kapitałowego w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych XX stulecia, to jej prawdziwymi bohaterami są konkretni ludzie - twórcy tego rynku.
(...) Dzięki świetnej, analitycznej pracy ze źródłami, jaką Grzegorz Bednarczyk wykonał - od dokumentów urzędowych i zachowanych w archiwach prywatnych, poprzez prasę, tę specjalistyczną i tę codzienną, po nagrywane wywiady z kilkunastoma najważniejszymi postaciami - poznajemy codzienność tego niezwykłego przedsięwzięcia.
Prof. Dr hab. Jan Pomorski (z recenzji) (...) naprawdę nowatorskim (i po prostu znakomitym w wymiarze osiągniętego efektu) pomysłem okazało się spojrzenie na badany fragment rzeczywistości z perspektywy podmiotowej - od strony ludzi, za sprawą których polski rynek kapitałowy powstał i zafunkcjonował.
To podejście prawdziwie odświeżające na tle charakterystycznych w odniesieniu do tego typu problematyki,,odczłowieczonych" analiz ekonomicznych i prawno-instytucjonalnych - jakże nieraz przy tym,,nudnych" czy nużących.
Prof. Dr hab. Tomasz Pawelec (z recenzji)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Odrodzenie rynku kapitałowego w polsce. w latach 1991-1994. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.