Kwestia nierówności nieprzerwanie budzi ogromne zainteresowanie jednocześnie badaczy, jak i szerokiej publiczności. Nic dziwnego, gdyż pomimo coraz bogatszej literatury przedmiotu kontrowersji wciąż nie brakuje.
Z jednej strony, ludzie protestując przeciwko nadmiernym nierównościom majątkowym i dochodowym, wpierw wychodzą z siebie, a potem na ulice krajów biednych, tak jak w Egipcie czy Wenezueli, i bogatych, jak w przypadku akcji Occupy Wall Street czy Occupy London albo w trakcie szczytu G20 latem 2017 r.
w Hamburgu. Z drugiej strony, trwają fachowe dyskusje w gronie ekonomistów, socjologów i psychologów społecznych o faktycznym rozkładzie dochodów i majątków w różnych miejscach błyskawicznie zmieniającego się świata, o uwarunkowaniach tych zróżnicowań i ich skutkach i sposobach niwelowania.
W tym właśnie nurcie pojawia się znakomita i przystępnie napisana książka doktora Jacka Tomkiewicza pt. Dynamika i struktura dochodów w warunkach globalizacji, która swą fachowością dołącza do ważnych prac na te tematy, takich renomowanych autorów, jak Anthony B.
Atkinson, Branko Milanovic, Thomas Piketty i Joseph E. Stiglitz. To dobrze, iż po Grzegorzu Malinowskim, którego pracę opublikowało ponadto Wydawnictwo Naukowe PWN, merytoryczny głos w toczącej się debacie zabiera kolejny polski ekonomista.
Szczególna wartość tej książki tkwi w tym, że autor rozpatruje problem nierówności w kontekście nieodwracalnej globalizacji, przedstawiając, jak nakładają się na siebie zjawiska i procesy krajowe i ponadnarodowe.
Prof. Grzegorz W. Kołodko Akademia Leona Koźmińskiego O autorze Jacek Tomkiewicz Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie pełni funkcję Dyrektora ds.
Naukowych w Centrum Badawczym Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Autor publikacji oraz ekspertyz z zakresu makroekonomii, finansów publicznych i administracji publicznej. W latach 2002-2003 był Doradcą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów, odpowiedzialny za reformy strukturalne w ramach systemu finansów publicznych.
W okresie 2009-2010 wykładowca w Europejskim Instytucie Administracji Publicznej (EIPA) i Europejskim Centrum Zarządzania Finansami Publicznymi. Przebywał na stażach badawczych (pozycja tzw. Visiting scholar) w instytucjach zagranicznych, w tym m.in.
na Stanford University w USA, Columbia University w USA, OECD w Paryżu czy Brighton University w sporej Brytanii, jest także profesorem wizy-tującym w kilku uczelniach europejskich.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dynamika i struktura dochodów w warunkach globalizacji,100KS (8034949). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.