Dr hab. Józef Chmiel ur. W 1947 r. W 1979 r. Obronił pracę doktorską w ówczesnej SGPiS w Warszawie. Tytuł doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1998 r. W latach 1983-2003 pracował w Zakładzie badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN na stanowisku zastępcy dyrektora.
W latach 2003-2013 prowadził zajęcia z polityki gospodarczej na krajowych wyższych uczelniach. Jest autorem lub współautorem około siedemdziesięciu opracowań, w tym pięciu samodzielnie napisanych książek.
Jego poprzednia książka Wartość, wartość, zysk a racjonalność dynamicznej gospodarki, wydana w 2011 r. Przez PWN, posiada wstęp do analizy przedstawionej w tym opracowaniu. Zdaniem autora, dynamiczna gospodarka nie dąży do stanu długookresowej równowagi.
W następujących po sobie krótkich okresach równowadze na rynku towarów może towarzyszyć przymusowe bezrobocie i niepełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw. Ceny równowagi w niedługich okresach nie są równe kosztom krańcowym ale przeciętnym pełnym kosztom najdroższego producenta zaspokajającego popyt na gałęziowy artykuł.
Tak więc wzrost płac nominalnych w krótkich okresach nie musi wywoływać proporcjonalnego wzrostu cenumożliwia zwiększanie się płac realnych. Na skutek czego, niemal wszystkie podstawowe problemy rozpatrywane w ramach współczesnej makroekonomii, takie jak m.in.: przyczyny występowania fluktuacji gospodarczych, a także sztywności płac i cen oraz możliwość istnienia konwencjonalnej względnie wspartej wymaganiami krzywej Phillipsa i celowość prowadzenia polityki pieniężnej – dyskrecjonalnej albo opartej na regule, można rozwiązać w zupełnie inny sposób proponują to reprezentanci głównego nurtu ekonomii.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Współczesna makroekonomia a teoria dynamicznej gospodarki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.