Książka opisuje i analizuje fenomen maski, która jest atrybutem przynależnym przywódcom żyjącym na przestrzeni przeróżnych kultur i epok historycznych oraz w czasach nam współczesnych. Głównym celem tych analiz jest poznanie, opisanie i zrozumienie tego, co jest ukryte za maskami stosowanymi przez przywódców politycznych, społecznych, religijnych czy tych kierujących organizacjami biznesowymi.W jakim celu liderzy używają masek? Na czym polegają mechanizmy manipulacji realizowane przez liderów przy użyciu maski? Jakie są realne konsekwencje utożsamienia się lidera ze swoją maską? Czy realna jest kultura przywództwa pozbawionego masek? Czy przywódcy są w stanie utrzymać swoją władzę bez pomocy masek? Autor potwierdza znaną powszechnie tezę, że przywództwo to rzeczywiście teatr, na scenie którego głównymi aktorami są liderzy noszący przeróżne maski.Aby lepiej poznać i zrozumieć fenomen maski, autor odwołuje się do wielu najróżniejszych dziedzin wiedzy i dyscyplin naukowych, takich jak m.in.
antropologia kulturowa i etnografia, socjologia, antropologia filmu, psychologia społeczna, psychologia polityczna, historia i politologia i zarządzanie i przywództwo. Dzięki przyjęciu interdyscyplinarnej perspektywy, można – jak twierdzi autor – pełniej poznać i zrozumieć funkcjonowanie maski w kulturze i życiu człowieka.
W odniesieniu do masek przywódców dyktatorów, takich jak Adolf Hitler, Benito Mussolini czy Józef Stalin, autor czyni wyraźne zastrzeżenie natury etycznej. Otóż zamieszczone w książce opisy, komentarze, wyjaśnienia i analizy dotyczące postaw i zachowań tych dyktatorów nie posiadają w żadnym razie na celu usprawiedliwienia lub wybaczenia niewyobrażalnego zła, którego byli sprawcami.Autor wyraża nadzieję, że książka zachęci czytelników do pogłębionej refleksji i przyczyni się do kontynuowania debaty nad stanem współczesnego przywództwa.
Warto wierzyć w to, że wspólnym wysiłkiem uda się demaskować krok po kroku zło, które ukrywa się za maskami różnorodnych przywódców. W swych analizach autor zwraca uwagę na ważny aspekt mówiący o tym, że maski użytkowane poprzez liderów mogą być poważnym zagrożeniem dla procesów demokratycznych.
Na potwierdzenie tej tezy przytacza liczne dowody na to, że teatralizacja zachowań liderów, jakże często groteskowa, prowadzi ostatecznie do fatalnych konsekwencji: niszczy procesy demokratyczne w danej grupie, organizacji czy społeczności, stwarza konflikty i kryzysy zagrażające wolnościi niezależności jednostki ludzkiej, zniechęca ludzi do angażowania się w zadania, a w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitej destrukcji samego lidera i kierowanej przez niego organizacji.
(…)Opisując i analizując fenomen maski, autor postanowił także odnieść się do masek populistycznych i autokratycznych przywódców, które mogliśmy oglądać w czasie dramatycznego kryzysu pandemii COVID-19 na całym świecie w pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku.
Okazało się szybko, że ta skrajna i niełatwa do przewid
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Maski przywództwa studium antropologiczno-kulturowe - włodzimierz świątek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.