Niezmiernie rzadko spotyka się opracowania, które posiadając charakter monograficzny, łączą ze sobą w sposób tak umiejętny zagadnienia teoretyczne, dogmatykę prawa i badania empiryczne. Uprzednie i następcze czynniki, które zmniejszają rolę władczych form działania administracji skarbowej w realizacji zobowiązań podatkowych, stanowią oryginalną i twórczą, intelektualną koncepcję autorów, a przez formę, sposób ujęcia i treść poszczególnych zagadnień są znaczną nowością w polskiej myśli podatkowej. Autorzy przedmiotem badania uczynili nowatorskie problemy, które samodzielnie zdiagnozowali (tezy), a następnie wskazując metody ich weryfikacji, usystematyzowali jako czynniki uprzednie i następcze.
Szczególną uwagę zwraca umiejętność wykorzystania badań empirycznych; wnioski, które zostały sformułowane przez autorów, są nie tylko należycie osadzone w realiach polskiego systemu podatkowego, lecz także kompletne, wyczerpujące i wypływają z przeprowadzonych badań empirycznych – powinny zatem skłonić polskiego prawodawcę co najmniej do tego, by przemyśleć zaproponowane poprzez autorów zmiany prawodawcze.
Zaletą monografii jest i to, że skłania ona do dyskusji; debata taka – jeżeli zostanie podjęta, a warto to uczynić – wniesie świeże impulsy do polskiej nauki prawa podatkowego; do tej rozmowy poprawnie byłoby zaprosić autorów. I jeszcze jedno. Treść pracy potwierdza, że choć autorów jest troje, to precyzja, język, komunikatywność wywodów dowodzą, że przy pisaniu respektowano standard „jednego pióra".
prof. Dr hab. Andrzej Gomułowicz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Publikacja powstała we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
ISBN: 9788375453539
Kod paskowy: 9788375453539
Redakcja: Pietrasz Piotr, Siemieniako Justyna, Wróblewska Elżbieta
Rok wydania: 2013
Kod wydawcy: 29692
ilość stron: 346
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.5cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.6
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czynniki zmniejszające rolę władczych form działania administracji skarbowej w realizacji zobowiązań podatkowych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.