Ćwicząc Tai Chi uczymy się pewnego sposobu rozumienia świata, którego podstawę stanowi taoistyczna zasada działania poprzez powstrzymywanie się od działania. Po wielu latach praktykowania Tai Chi ciało i umysł osiągają stan rozciągliwy.
Kiedy zapytamy ćwiczących, czym jest Tai Chi, możemy otrzymać mnóstwo rozmaitych odpowiedzi. Dla jednych jest to typ gimnastyki zdrowotnej regulującej oddech i rytm pracy serca oraz wywierającej zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Inni uważają Tai Chi za typ praktyki medytacyjnej uspakajającej umysł i oczyszczającej go z niepotrzebnych myśli, wyobrażeń, emocji. Są również tacy, którzy postrzegają Tai Chi jako praktykę psychosomatyczną oraz tacy, którzy zaliczają Tai Chi do sztuk walki.
Na pozór wszystkie te próby określenia czym jest Tai Chi nawzajem się wykluczają. W odniesieniu do Tai Chi sprzeczność ta jest jednak pozorna. Istotę Tai Chi stanowi bowiem pewna zasada, którą można zastosować we wszelkich wyżej wymienionych dziedzinach.W pewnej starej japońskiej opowieści samuraj zapytał mnicha: Mędrcze, jaka jest różnica pomiędzy niebem a piekłem? Mnich odrzekł: Jesteś gburem!
Samuraj rozzłościł się, wyciągnął miecz, krzycząc: Zginiesz za tę zniewagę! Mnich uśmiechnął się i stwierdził: To jest właśnie piekło. Samuraj zrozumiał mądrość tych słów i skłonił się przed nim w podzięce za naukę.
Mnich zaś rzekł: To jest właśnie niebo. Ta krótka historia to korzystny przykład na charakterystyczną dla mistrzów umiejętność opanowywania emocji.…Chi Kung Tai Chi jest nierozłączną częścią Taoizmu. Bazując na najwyższych zasadach Tao, jest zarazem ekspresją Tao poprzez ruch, jak i osobistą praktyką, wiodącą ku zrozumieniu i realizacji esencji Tao.
Dzięki codziennym ćwiczeniom Chi Kung Tai Chi, możemy stać się na powrót jak dzieci, pozbawieni napięć i sztywności. Możemy ponownie nauczyć się poruszać w sposób wolny i spontaniczny, z ciałem połączonym w całość, jednocześnie na poziomie strukturalnym jak i energetycznym.
W ten sposób odzwierciedlamy nasze połączenie z większą jednością, jako części wszechświata. Poprzez Chi Kung Tai Chi, możemy stać się w pełni sobą.Współcześnie ćwiczonych jest dużo stylów Tai Chi. Niezależnie od uprawianego stylu, pierwszym krokiem jest zapamiętanie zewnętrznych ruchów.
Gdy ktoś ćwiczy wszystkie ruchy z sekwencji, nazywamy to formą Tai Chi. Gdy opanuje się formę, dalsze doskonalenie Tai Chi obejmuje naukę krążenia energii w poszczególnych pozycjach i technikach. Praca z energią Chi nazywana jest pracą wewnętrzną.Praca wewnętrzna jest tym, co czyni Tai Chi sztuką niepowtarzalną i co odróżnia je od zewnętrznych rodzajów sztuk walki.
Wewnętrzna struktura jest tym, co pozwala ciału poruszać się jako jedności. Pominąć wewnętrzny aspekt Tai Chi, to tak jak nie zadać sobie trudu żeby otworzyć muszlę, w której można znaleźć perłę.Podstawą doskonalenia wewnętrznej struktury Tai Chi jest medytacja nad energią.
Wielu z uczniów Tai Chi na świecie nie
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wewnętrzna struktura tai chi. tai chi chi kung i. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.