Książka na nasze czasy – zadająca niewygodne pytania, zaskakująca, potężna. - Elaine Showalter Kiedy Luther Dunphy morduje lekarza wykonującego zabiegi przerywania ciąży w nieznacznym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, uważa, iż działa z woli bożej.
Sprawca jest gorliwym ewangelikiem, żołnierzem antyaborcyjnej Armii Boga. Jego ofiara, August Voorhees – bojownikiem o prawa reprodukcyjne pań, idealistycznym, choć skupionym na sobie. Zbrodnia pozbawia ojców dwie rodziny: zamożnych i wyedukowanych Voorheesesów, stroniących od religii i opowiadających się po stronie pro-choice, lecz i Dunphych – ich przeciwieństwo w każdym calu.
Córki ofiary i sprawcy – Naomi i Dawn – nienawidzą się od pierwszego wejrzenia. A jednak ich losy, zdeterminowane przez tragiczne wydarzenie, są splątane na za każdym razem. W tym poruszającym, wyśmienicie nakreślonym portrecie rodzinnym Joyce Carol Oates z empatią analizuje perspektywy obu rodzin i stara się diagnozować przyczyny trwałego, nierozwiązywalnego rozłamu w amerykańskim społeczeństwie.
Proza Oates jak za każdym razem zdaje się powstawać bez wysiłku: jest gwałtowna, nieustraszona, porywająca. Oates pisze jak kobieta, która wkracza do niebezpiecznego kraju i nie ogląda się za siebie. „The New York Times Book Review" Sukces Oates polega na tym, iż nie tworzy satyry, nikomu nie odmawia człowieczeństwa – choćby posuwającym się do zbrodni wrogom aborcji.
Choć pełna gniewu i przemocy, Księga amerykańskich męczenników przynosi ukojenie w tych trudnych czasach: można popełniać błędy i zachować człowieczeństwo. „Los Angeles Times" najmocniejsza książka w trwającej ponad ćwierć wieku karierze Oates; dowód na to, iż powieści mogą być tak samo aktualne jak tweety, jednak bezapelacyjnie bardziej pouczające.
„Washington Post"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Księga amerykańskich męczenników. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.