Mafijne interesy, zabójstwa, wendety i kobiety.
Historie pań, które zdobyły wysoką pozycję w zdominowanej poprzez panów zbrodniczej kulturze włoskiej mafii.
Od początku swego istnienia mafia była domeną mężczyzn. Ojcowie chrzestni byli synonimami macho. To oni rządzili organizacjami przestępczymi, w trakcie gdy kobiety − znoszące wszystko żony, córki i kochanki – pozostawały na drugim planie.
Dziennikarka śledcza Barbie Latza Nadeau, ukazując historie kobiet, które zyskały na znaczeniu i wypadły z łask we włoskiej mafii, prezentuje, że sytuacja się zmieniła. Początkuje od historii najsławniejszej z nich, Pupetty Mareski, która ośmieliła się pomścić zabójstwo męża mafiosa, oddając dwadzieścia dziewięć strzałów do pana odpowiedzialnego za jego śmierć.
Autorka przeplata opowieść o życiu Pupetty relacjami ze swego śledztwa dziennikarskiego i z osobistych rozmów z innymi kobietami mafii. Zabiera czytelnika w samo centrum włoskiego świata przestępczego i w barwny sposób maluje złożony portret mafijnej kultury, obejmującej jednocześnie interesy, jak i życie rodzinne.
Jak najdalsza od stereotypów charakterystycznych dla filmów o mafii, przedstawia jej struktury w zupełnie nowym świetle: jako innowacyjne przedsięwzięcie kryminalne, którym może kierować każdy, kto jest wystarczająco silny, bystry i bezwzględny, aby przejąć kontrolę. A najnowsza historia mafii ukazuje, iż pod tym względem kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.
„Matki chrzestne" redefiniują nasze wyobrażenia o przestępczych biznesach prowadzonych poprzez kobiety, które są wystarczająco zdeterminowane i silne, inteligentne i okrutne, żeby zyskać władzę.
"niebanalnie napisana książka, poparta wynikami rzetelnych badań." „New York Times Book Review"
"Poznajcie Lady Camorrę, jedną z pierwszych kobiet szefów mafii, jak popija kawę i bębni czarnymi lakierowanymi paznokciami o kuchenny stół. Ta książka pokazuje kobiety, które stanowią podporę najmocniej bezwzględnych włoskich rodzin mafijnych i próbują łamać społeczne i obyczajowe zasady rządzące brutalną rzeczywistością świata mafii." Sara Gay Forden, autorka „Domu Gucci"
"Ten wciągający reportaż, który powstał dzięki sumiennym badaniom i godzinom wywiadów w cztery oczy, zanurza czytelnika w świecie pań włoskiej mafii. Czyta się go jak beletrystykę. To pozycja obowiązkowa dla entuzjastów podcastów, książek i filmów z gatunku true crime." „Publishers Weekly"
"Świat przestępczości zorganizowanej jest prezentujeny stereotypowo. Nadeau odsuwa zasłonę, aby ukazać, co się za nią kryje." „Toronto Star"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Matki chrzestne. kobiety mafii, które sięgnęły po władzę. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.