Fałszowanie pieniędzy to nad wyraz zyskowny proceder. Aktualnie, w dobie wysoko rozwiniętej techniki fałszerze posiadają prawdziwe pole do popisu. Proces fałszowania pieniędzy przybrał niestety skalę masową.
Wprowadzone do obiegu 1 stycznia 1995 roku w Polsce świeże banknoty miały być – teoretycznie – zupełnie nie do podrobienia. Znaki wodne, ukryte zabezpieczenia, holograficzne techniki druku i specjalne metalowe nitki wtopione w papier miały stanowić stuprocentowe zabezpieczenie przed fałszerzami. Bezskutecznie. W całym kraju już kilka miesięcy później zaczęły pojawiać się genialnie podrobione banknoty.
Na jaką skalę?
To jedna z największych tajemnic Departamentu Emisyjno–Skarbowego Narodowego Banku Polskiego. Swego czasu telewizyjne Wiadomości podały informację, iż co dwudziesty banknot znajdujący się w Polsce w obiegu jest sfałszowany!
Obrót pieniędzmi to nad wyraz ważna sprawa, równocześnie w makroskali ekonomicznej, jak także jeżeli patrzeć na to zjawisko przez pryzmat własnego portfela. Obracając codziennie różnymi banknotami niejednokrotnie możemy zadać sobie pytanie: „czy są prawdziwe?". Rodzą się pytania, wątpliwości, obawa przed odpowiedzialnością. Najkorzystniejszym na to antidotum jest umiejętność rozpoznawania banknotów prawdziwych i fałszywych.
kompilacja pracy zamyka się w czterech rozdziałach. Rozdział pierwszy jest wariantym wprowadzenia do meritum. Przedstawiony jest w nim rys historyczny pieniądza jako środka płatniczego na świecie, a w szczególności na ziemiach polskich. Idąc tropem historii poprzez zamianę barterową, pojawienie się pierwszych MONET, aż do pieniędzy papierowych dowiadujemy się jak płacili nasi przodkowie i jak ścisły związek to miało z rozmaitymi wydarzeniami historycznymi.
Rozdział drugi oznajmia nas jak przebiega cykl powstawania pieniądza. Dowiadujemy się w nim jak bito monety dawniej, a jak wygląda to w dzisiejszych czasach. Jeżeli chodzi o banknoty, przedstawione w tym rozdziale dane ukazują jak wielu procesom chemicznym i etapom obróbki poddawany jest papier banknotowy, aby pieniądz był produktywnie zabezpieczony przed podrobieniem.
W rozdziale trzecim jest mowa o elementach pieniądza, czyli zabezpieczeniach, przez które banki emisyjne wszystkich państw starają się chronić interesy gospodarcze kraju i majątek obywateli.
W rozdziale czwartym dużo dowiemy się o samych fałszerstwach, rozpoczynając od genezy tego czynu, tak starej, jak sam pieniądz i zbadamy historię najsłynniejszych fałszerstw. Dowiemy się także jak kodeks karny traktuje fałszerstwo pieniądza, jakie konsekwencje czekają fałszerzy. Do przygotowania tej publikacji wykorzystano literaturę specjalistyczną.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O historii i fałszerstwach monet i banknotów. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.