Spójrz na świat inaczej aniżeli dotąd. Choć mogłoby się wydawać, że znamy te opowieści aż nazbyt korzystnie, dzięki tej książce odkryjemy je na nowo.
Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Kossowska, Krzysztof Wiśniewski, Zuza Juzek Kopcińska, Przemek Staroń, Ifi Ude, Agnieszka Wielądek, Barbara Kosmowska, Monika Wrzosek, Rafał Witek, Dorota Kotas, Anna Alboth – co łączy te autorki i tych autorów? Każde z nich opowiada ukochane animacje Disneya i Pixara na swój wyjątkowy sposób. Reinterpretując opowieści znane z filmów, przyglądają się bohaterom, a także ich losom z najbliższej im perspektywy. Jednocześnie zwracają uwagę na takie aspekty jak niedopasowanie, inność, uprzedzenia, samoświadomość, empatia, otwartość. Dzięki wrażliwości opowiadających czytelnik ma możliwość zobaczyć swych ulubionych bohaterów z kompletnie innej strony.
Jak to jest ukrywać prawdę o sobie przed innymi? Być osobą z niepełnosprawnością? Wyglądać inaczej? Walczyć ze stereotypami na swój temat? Marzyć o czymś, co – wydaje się – jest niemożliwe do spełnienia? „15 (u)ważnych opowieści" uwypukla wyzwania, które są dla wielu z nas znane, wspólne, a jednak czasem ich nie zauważamy. Jak bardzo określa nas kultura, z której pochodzimy? Jak to jest posiadać trudność z zadaniami, które nie powodują kłopotów koleżankom i kolegom?
W książce „15 (u)ważnych opowieści" znalazły się historie z następujących filmów: „Coco", „Potwory i Spółka", „świeże szaty króla", „Kraina Lodu", „To nie wypanda", „Zwierzogród", „Ralph Demolka", „Ratatuj", „W głowie się nie zawiera", „Luca", „Odlot", „Gdzie jest Nemo", „Loop", „Mój brat niedźwiedź" oraz „Raya i ostatni smok".
innowacyjna formuła książki pozwoli zaangażować młodego czytelnika na sporo sposobów. Podczas lektury będzie mu towarzyszyła dwójka sympatycznych nastolatków – Han i Alex, którzy komentują opowiedziane historie filmowe. Książkę dopełniają ciekawostki i wyzwania przygotowane przez specjalistów, które otwierają czytających na doświadczanie różnorakości – jednocześnie własnej, jak i świata wokół. Całość skłania do uruchamiania naturalnej dziecięcej otwartości, ciekawości w poznawaniu drugiej osoby i podważania stereotypów. Uczy również uważności na siebie i innych i sztuki stawiania pytań. Oprócz ilustracji Disneya w książce znalazły się także prace autorstwa Nikoli Kucharskiej.
Książka jest przyjazna osobom z dysleksją.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla 5 (u)ważnych opowieści. disney. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.