e-ISBN: 978-83-233-8694-0 Żywioły wyobraźni poetyckiej pokolenia '68 to drugi tom serii Żywioły wyobraźni. Zawiera teksty wygłoszone podczas konferencji doktorantów na Wydziale Polonistyki UJ, która odbyła się w marcu 2008.
Sesja została poświęcona poetom Nowej Fali i zorganizowana w 40. Rocznicę debiutu tej formacji. Czternaścioro uczestników konferencji skupiło się na analizie pierwotnych żywiołów rządzących wyobraźnia poetycką pokolenia '68.
W artykułach pojawiły się także rozważania dotyczące tożsamości, pamięci, wzniosłości i buntu w wierszach Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej, Juliana Kornhausera, Jerzego Kronholda i Jacka Bierezina.
Prace zaprezentowane w tym zbiorze są wynikiem nowych odczytań, a dystans czasowy dzielący młodych badaczy od doświadczeń poetów urodzonych w latach 40. XX wieku sprzyjał powstawaniu niespodzianych wniosków i pomysłowych rozwiązań.
Materiałem wyobraźni rówieśników debiutujących około 1968 roku bywa sztuka i filozofia, muzyka i malarstwo dawne i współczesne. Należycie wiedzą, jak trudno stworzyć literacki autoportret, ale wciąż, na każdym etapie zadają pytania o to, kim są.
(...) Dokonali już pierwszych podsumowań dawnych etapów twórczości. Wciąż nieufni, zwłaszcza wobec języka i "niepodlegli nicości" nie przestali traktować poezji jako wyzwania i zadania. Ze wstępu Anny Czabanowskiej-Wróbel W bogatej historii recepcji twórczości pokolenia '68 nie znajdziemy podobnej książki.
Tym co podkreśla ją na tle licznych autorskich monografii dokonań Nowej Fali jako całości i monografii jej poszczególnych jednostkowości poetyckich jest świeżość spojrzenia grupy młodych badaczy, dla których doświadczenia życiowe generacji '68 z okresu jej "burzy i naporu" posiadają już wyłącznie literacki charakter, nieprzecinający się w żadnym punkcie z ich własnymi biografiami.
Z recenzji Dariusza Pawelca
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla żywioły wyobraźni poetyckiej pokolenia 68. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.