W świetle rosnącej złożoności środowiska operacyjnego tym, co powinno charakteryzować dowództwo i sztab poziomu operacyjnego, to otwartość i zdolność do kreatywnego myślenia. Taka postawa intelektualna wydaje się być niezbędna w procesie opracowania jak najistotniej trafnego sposobu działania określonych sił i środków.
Jedną z propozycji wychodzącą naprzeciw wymaganiom złożonego środowiska operacyjnego jest podejście projektowe. Jako forma myśli operacyjnej oparta na wieloparadymatowości może stanowić uzupełnienie dotychczasowych osiągnięć podejścia konwencjonalnego i systemowego, których to paradygmaty ściśle związane są z funkcjonalizmem lub racjonalizmem technicznym.
W ramach prac naukowo-badawczych podjęto się próby zdefiniowania i opracowania założeń polskiej myśli operacyjnej w ramach podejścia projektowego, które choć kontrowersyjne, to jednak wydaje się być obiecującym kierunkiem badań, składającym się z trzech filarów: założeń sztuki operacyjnej, procesu planowania operacyjnego, a także projektowania.
Pierwszy rozdział poświęcony jest analizie zjawiska sztuki operacyjnej – jego przyczynom, celom i powstawaniu. W rozdziale drugim omówiono problematykę współczesnej sztuki operacyjnej jako kategorii sztuki wojennej.
Rozdział ten jest próbą opisu miejsca, roli i wykorzystania sztuki operacyjnej, jej relacji do innych kategorii sztuki wojennej, tj. Strategii i taktyki. W rozdziale trzecim zawarto analizę trzech podejść do sztuki operacyjnej i cyklu planowania operacji, tj.
konwencjonalnego (przyczynowego), systemowego i projektowego. Rozdział czwarty to zbiór przemyśleń i wniosków na temat skategoryzowanych doświadczeń zespołu naukowo-badawczego Zakładu Operacji w ciągu czterech lat, kiedy podejmowano próby zastosowania metodologii design thinking do planowania operacyjnego.
Rozdział piąty prezentuje użyteczne aspekty wdrożenia podejścia projektowego w ramach polskiej myśli projektowej. Ostatni rozdział wyjaśnia podstawy projektowania wojskowego opracowane i używane w Siłach Obrony Izraela, Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Australii i Kanady.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Design thinking. design approach in operational art. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.