Śledziliśmy – także poprzez fotografię – dramat nigeryjskich kobiet, porwanych poprzez ekstremistyczne Boko Haram. Widzieliśmy, jak imigranci przesyłają smartfonami fotografie ze swojej ucieczki do Europy, by w ten sposób uspokoić rodzinę pozostawioną w ojczyźnie.
Słyszymy o nowym prawie, które musi uwzględnić wszędobylskie drony i ryzyko związane z użytkowaniem selfie stick. Bilans tych wszelkich przypadków, zwłaszcza odniesiony do wydarzeń, których doświadczamy na co dzień, przekonuje o przemożnym wpływie fotografii na zmianę.
Z rzadka polega on jednak na heroicznym naciśnięciu na spust migawki w momencie, która budzi sprzeciw – a im lepiej zdamy sobie z tego sprawę, tym pełniej nauczymy się z niego korzystać. Bo fotografia – odkąd powstała – nie tylko reprezentuje, ale także zmienia świat, a im bardziej jest dojrzała, tym na więcej sposobów to czyni: upowszechnia i wzrusza, utrwala gesty i rytuały, sprzyja nowym technologiom, zmienia prawo i obyczaje.
Identyfikacja podstawowych form przeobrażania świata poprzez fotografię oraz ich skutków to najważniejsze cele tej książki. Żeby tego dokonać, nie sięgamy jednak do rozmów z profesjonalistami ani nie analizujemy ich dokonań.
Katalog zmian z udziałem zmiany rekonstruujemy na podstawie ich najszczególniej modnych wyobrażeń, generujących nasze zbiorowe mniemanie na ten temat – informacji i doniesień z internetu. Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej.
Adiunkt na Wydziale Socjologii UAM, a także wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS. Autor i redaktor tekstów, a także książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, takich jak Badania wizualne w działaniu.
Antologia tekstów (2012, wspólnie z Krzysztofem Olechnickim), Kolaboratorium. Zmiana i współdziałanie (2012, wspólnie z Lechosławem Olszewskim i Moniką Rosińską), Narzędziownia. Jak badaliśmy niewidzialne miasto? (2012, wspólnie z Rafałem Drozdowskim, Markiem Krajewskim i Łukaszem Rogowskim) i Kruche Medium.
Rozmowy o fotografii (t. I i II, 2018–2020). Redaktor Działu Badań i Analiz w czasopiśmie o kulturze i projektowaniu „Notes Na 6 Tygodni". Współpracownik instytucji samorządowych, a także organizacji pozarządowych w zakresie działań animujących miejską przestrzeń, a także debatę na jej temat.
obecnie zainteresowany krajobrazem kulturowym pogranicza, a także rolą kultury w produkowaniu udanych społecznie przestrzeni publicznych. Partner wydania: Fundacja Pix.house / www.pix.house
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Obrazy, co mogą. studium przeobrażania świata przez fotografię. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.