atrybuty cieplne betonu są zagadnieniem z pogranicza dwóch obszarów – fizyki budowli i technologii materiałów budowlanych. W rezultacie nie znajdują się one w centrum zainteresowania żadnego z nich.
Tymczasem jest to obszar niebanalnych i ważnych zjawisk, których znaczenie nie sprowadza się wyłącznie do obszaru komfortu grzejnego użytkowników budynków, lecz także zagadnień trwałości czy bezpieczeństwa używania budowli.
Jeśli parametry grzewcze betonu są w niewielkim stopniu obecne w polskiej literaturze naukowej, to właściwości grzejne betonu osłonowego są w niej praktycznie nieobecne. Prezentowana monografia wypełnia tę lukę.
Pierwsza część książki (rozdziały 2 i 3) przybliża czytelnikowi ogólną tematykę cechy grzewczych, zawierając definicje, opis cechy cieplnych i ich roli związanej z opisem zjawisk transportu ciepła i wzajemne podstawowe zależności.
Główna część opracowania powstała na podstawie badań dotyczących betonowych masywnych konstrukcji z betonu osłonowego, wytwarzanych w ramach projektu badawczego związanego z planami budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Jednym z celów badań było przygotowanie wytycznych dla konstruktorów rodzimych obiektów energetyki jądrowej i taką rolę naukowo-ekspercką spełnia niniejsza publikacja. Omówiono w niej: badania współczynnika powiększalności grzejnej oraz próbę predykcji jego wartości na podstawie wyników badań przeprowadzonych z wykorzystaniem betonu drobnoziarnistego; badania parametry grzejnych dojrzałego betonu osłonowego; wyznaczanie parametry cieplnych twardniejącego betonu osłonowego przy pomocy rozwiązania zagadnienia odwrotnego jednowymiarowego przepływu ciepła, a także możliwości wpływania na rozkład temperatury w masywnym elemencie tworzonym z betonu osłonowego przy pomocy domieszki opóźniającej modyfikującej przebieg hydratacji cementu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Właściwości cieplne betonowych osłon biologicznych w instalacjach jądrowych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.