Adam Gendźwiłł stawia pytania o wybory lokalne, odbywające się w „demokracjach mniejszej skali", o ich specyfikę (w jaki sposób i dlaczego różnią się od wyborów ogólnokrajowych) i zróżnicowanie (w jaki sposób i dlaczego zachowania wyborców i kandydatów różnią się pomiędzy gminami).
To pierwsza tak kompleksowa analiza empiryczna wyborów lokalnych w Polsce, uwzględniająca ich reguły, partycypację wyborczą, konkurencyjność, nierówności w reprezentacji politycznej i udział partii politycznych w rywalizacji o władzę w gminach.
Książka dotyczy ważnego i wciąż mało poznanego tematu. Jest napisana żywym, jasnym językiem. Autor wykazuje się talentem w objaśnianiu czytelnikowi (także niespecjaliście) spraw nieprzystępnych i trudnych.
(…). Mamy do czynienia z rzemiosłem akademickim wysokiej próby. Dr hab. Mikołaj Cześnik, Uniwersytet SWPS Polskie wybory lokalne od dawna zasługiwały na tak pełny obraz. Połączenie wieloletnich badań autora, międzynarodowych porównań i kluczowych ujęć zjawiska daje tu zupełnie nową jakość.
Jeśli wyborcy traktują politykę na wszelkich szczeblach jako całość, tym bardziej powinni to robić naukowcy, analitycy i praktycy. Dr hab. Jarosław Flis, UJ Czytelnik dostaje głęboką syntezę i nowe wyjaśnienia zjawisk i procesów, które budowały polską demokrację lokalną.
Autor wykorzystał bogate źródła i trudne do pozyskania empiryczne, skonfrontował przeróżne podejścia teoretyczne, wykazując się dużą biegłością metodologiczną, a także umiejętnościami analitycznymi, które pozwoliły na testowanie wartościowych hipotez.
prof. Dr hab. Ewa Nalewajko, ISP PAN Adam Gendźwiłł, socjolog, geograf i politolog, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Bada samorządy lokalne, a także systemy i zachowania wyborcze. Jest autorem i współautorem kilku monografii, a także artykułów opublikowanych m.in. W „Local Government Studies", „Politics and Gender", „Studiach Regionalnych i Lokalnych", „Studiach Socjologicznych".
Ekspert Fundacji im. Stefana Batorego, stypendysta Fulbrighta, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, laureat Nagrody Naukowej Tygodnika „Polityka".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wybory lokalne w polsce. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.