Małpa, która zrozumiała Wszechświat. Ewolucja umysłu i kultury
to opowieść o najdziwniejszym zwierzęciu zamieszkującym planetę Ziemia – o człowieku. Książkę otwiera pytanie, co pomyślałby o naszym gatunku naukowiec z obcej planety, gdyby wylądował tu z misją badawczą. Jak zinterpretowałby różnice płciowe, obyczaje seksualne, nasz altruizm i naszą kulturę? Autor, Steve Stewart-Williams, odpowiada na te pytania, łącząc dwie perspektywy teoretyczne – psychologię ewolucyjną i teorię ewolucji kulturowej. Przy przyjęciu tej perspektywy główne założenie jest oczywiste – ludzie są zwierzętami ukształtowanymi poprzez dobór naturalny, co oznacza,jednakowo jak wszystkie zwierzęta ewoluowaliśmy, aby przekazywać swoje geny. Sytuacja się skomplikowała, gdy w pewnym momencie naszych dziejów wyewoluowaliśmy także zdolność do tworzenia i przekazywania kultury. Od tej chwili kultura zaczęła również ewoluować, zmieniając siebie i nas. To ten cykl sprawił, iż z małp kryjących się przed drapieżnikami na afrykańskiej sawannie staliśmy się małpami, która zasiedliły praktycznie wszystkie kontynenty, a niektóre z nich choćby coraz śmielej wyprawiają się poza swoją planetę, a głównie zaczynają również coraz lepiej rozumieć Wszechświat, którego są nieskończenie drobną częścią.
W poprzedzonej dużym wstępem Michaela Shermera książce czytelnik odszuka:
• dostępne wprowadzenie do behawioralnej psychologii ewolucyjnej.
• Darwinowskie wyjaśnienie kluczowych komponentów ludzkiego życia: różnic płciowych, miłości romantycznej i rodzicielskiej, zazdrości, altruizmu, religii i języka (a przy okazji tolerancji laktozy).
• Rzetelny przegląd nowych teorii ewolucji kultury, w tym kumulatywnej teorii kultury, modelu kulturowego doboru grupowego, memetyki oraz hipotezy koewolucji genowo-kulturowej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Małpa, która zrozumiała wszechświat. ewolucja umysłu i kultury. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.