Konflikty w rodzinie
To zbiór poręcznych narzędzi do rozwiązywania sporów, efektywnej komunikacji w rodzinie, związku czy szkole.
Dzieci kłócące się o zabawkę, rodzice kłócący się o dzieci, nieporozumienia z sąsiadem, babcią, szefem. Konflikty stanowią nieodłączną część naszego rodzinnego życia! Próby ich wyeliminowania to utopia, szkoda na to czasu. Zamiast unikać konfliktów lub w nich tkwić, wraz z dziećmi nauczmy się je rozwiązywać.
Autorka z humorem ukazuje, jak:
- zauważyć konflikt jeszcze przed wejściem w niego,
- towarzyszyć dziecku, partnerowi, drugiemu człowiekowi w sytuacji konfliktowej,
- zarządzać dynamiką konfliktu,
- rozdzielać zwaśnione strony,
- kreować szacunek do drugiej strony konfliktu.
Książkę wypełniają dialogi brzmiące niczym wyjęte z naszych rutynowych rozmów z dziećmi. Na ich bazie autorka prezentuje swoją metodę, która zmienia dotychczasowe spojrzenie na konflikt. Energię, którą przeznaczamy na szukanie winnych, lepiej bowiem użyć do sprawczego szukania rozwiązań. I to jest początek zmiany społecznej.
Kim jest autorka?
Katarzyna Dworaczyk – mediatorka, trenerka komunikacji, autorka. Prowadzi także sesje indywidualne metodą Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS). Szkoli, wykłada w instytucjach, przedszkolach, szkołach i dla biznesu. Stworzyła własny model towarzyszenia w sytuacjach konfliktowych SNO. Fascynuje się złością, traumą, traumą międzypokoleniową, przekonaniami oraz ideami Porozumienia bez Przemocy (NVC) i Systemu Wewnętrznej Rodziny.
Czym jest kolekcja Rodzicielska?
To linia książek wydanych przez NATULI – dzieci są ważne przeznaczonych dla rodziców i poświęconych solidnym zagadnieniom rodzicielskim tj. Poród, karmienie piersią, seksualność dzieci, komunikacja w rodzinie, rozwój, edukacja i sporo innych. Kolekcja rodzicielska to projekt, który łączy najkorzystniejszych w Polsce ekspertów i autorów zajmujących się danym aspektem rodzicielstwa. Misją projektu jest stworzenie książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.
FRAGMENT KSIĄŻKI
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Czym jest konflikt
2. Nasze dzieciństwo i przekonania dotyczące konfliktów
Utarte ścieżki zachowań
3. Czym jest SNO
S – słyszę i powtarzam
•„Powtarzam" to nie to samo co „zgadzam się"
•Język pozytywny
•„Ona jest głupia" nie zamieniamy na: „Słyszę, iż ona jest głupia"
N – nazywam zapotrzebowania
•Być po stronie dziecka
•Mówiąc przepraszam, warto sprawdzić, czy jesteśmy „u kogoś" czy „u siebie"
•Włączmy ciekawość
•Czym są zapotrzebowania
•Dlaczego nie prosimy o to,...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Konflikty w rodzinie - Tylko w Legimi możesz przeczytać ten tytuł przez 7 dni za darmo. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.