Ziemia, woda, powietrze. Trzy decydujące żywioły. Gdyby którykolwiek zanikł, życie zamiera. Każdy z nich to odrębny świat, ale wszystkie się przenikają i razem stanowią niezbadaną tajemnicę, którą przybliża Simona Kossak.
Każde zwierzę ma swoje zwyczaje. Wróble, wilgi, jerzyki, zimorodki – znamy te ptaki z nazwy i wielokrotnie spotykaliśmy je w trakcie spacerów. Albo cóż atrakcyjnego może wydarzyć się w życiu karpia i szczupaka? Jakie są zwyczaje bobra, który potrafi przysporzyć niemałych zmartwień? Czym uwydatnia się wydra albo ośmiornica? Wilk z kolei budzi lęk, majestatyczne żubry zachwyt, zachwyt wywołują z kolei jelenie. Jak groźny jest niedźwiedź i czy mrówka potrafi być od niego groźniejsza?
Simona Kossak opowiada jak niedużo kto. To efekt olbrzymiej wiedzy i umiejętności przekazywania danych w sposób prosty, zrozumiały i równocześnie niebanalny. Lecz to nie wszystko: z jej gawęd bije olbrzymie zaangażowanie. Odzwierciedlają jej stosunek do zwierząt, przyrody w ogóle i całego świata. Nie ma w nich fałszu, jest za to pasja, która towarzyszyła jej całe życie i którą zarażała – a do tego olbrzymie poczucie humoru. Jest w jej gawędach także prawda naocznego świadka: Simona Kossak osiedliła się w samym sercu pierwotnego lasu i na co dzień obcowała z naturą.
Simona Kossak (1943–2007): biolożka, leśniczka, profesorka, popularyzatorka nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży i w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawczynią nieszablonowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Trzy żywioły. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.