„Nasz czas to okres postmoderności i zderzenia epok, lecz nowa epoka nadchodzi. Jest to ewolucyjność, albo epoka ewolucyjna, która zastąpi moderność i postmoderność”. Traktat polityczno-filozoficzny demonstruje wizję prawidłowego państwa, szczęśliwego społeczeństwa i ludzkiej ewolucji. W. Julian Korab-Karpowicz dowodzi, iż świat tworzony poprzez człowieka to nie ogół faktów, tak jak twierdził Ludwig Wittgenstein i pozytywiści, ale raczej ogół wartości, o których można mówić z sensem, i dlatego etyka i myślenie polityczne są możliwe. Autor ukazuje, iż główną wartością życia społecznego i podstawą polityki jest współdziałanie. Twierdzi, iż istotą polityki nie jest walka o władzę, lecz zdolność do organizowania społeczeństwa do współpracy i urzeczywistnienie życia korzystnego, czyli dobrobytu obywateli. Przypomina też o naszym ważnym zadaniu, jakim jest dążenie do doskonałości moralnej i intelektualnej, warunek postępu w dalszej ewolucji ludzkości.
Traktat polityczno-filozoficzny to niezwykła i pouczająca książka, która powinna być szeroko znana. Omawia szereg ważnych idei, które mogą się przyczynić do polepszenia bytu i pozytywnego rozwoju ludzkości.
Profesor Wendell O’Brien, Morehead State University
Książka jest jednym z najwybitniejszych dzieł z dziedziny filozofii polityki, jakie czytałem w ciągu ostatnich kilku lat. Może zainteresować jednocześnie politologów, jak i działaczy politycznych oraz wszelkich sympatyków ludzkiej godności. Korab-Karpowicz w sposób odważny przedstawia nam istotę problemów współczesności i otwiera dyskusję na temat fascynującej możliwości ludzkiej ewolucji.
Profesor Dilipkumar Mohanta, University of Calcutta
Traktat polityczno-filozoficzny jest dziełem we współczesnej polskiej literaturze naukowej unikatowym. Jest to publikacja nietuzinkowa i doniosła. Posiadając również na uwadze oryginalną, a także językowo powabną formę podawczą tego dzieła, należałoby oczekiwać, że Traktat będzie książką poprzez dużo lat wnikliwie analizowaną i szeroko dyskutowaną.
Profesor Jacek Bartyzel, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
W. Julian Korab-Karpowicz – filozof i myśliciel polityczny, którego zainteresowania obejmują takie zagadnienia jak właściwie zorganizowane życie w społeczeństwie, a także zgodna współpraca międzynarodowa dla pokoju i dostatku. Przedstawił koncepcję ewolucji ludzkości. Głosi potrzebę zastąpienia dzisiejszej postmoderności (ponowoczesności), epoki naznaczonej poprzez konflikt, ewolucyjnością – nową epoką w historii ludzkości, w której człowiek będzie dążył do harmonii społecznej i osobistej doskonałości i w ten sposób kształtował świadomie swoje przeznaczenie. Po studiach filozoficznych w Polsce i Stanach Zjednoczonych i uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie Oksfordzkim wykładał na wielu uniwersytetach na trzech kontynentach. Habilitację z filozofii uzyskał...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Traktat polityczno-filozoficzny, AZ#677AFFBAEB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.