\n\n„W niniejszym opracowaniu podjęto jednak – na pierwszy rzut oka być może karkołomne – wyzwanie kompleksowej prezentacji, a także krytycznej refleksji nad kluczowymi pojęciami, problemami, możliwościami, a także ograniczeniami związanymi z użyciem badań i teorii kognitywnych w naukach prawnych i praktyce prawniczej.
Możemy wskazać trzy płaszczyzny prowadzonych dalej rozważań: filozoficzną, dogmatyczną, a także ergonomiczną. Perspektywa filozoficzna obejmuje najistotniej abstrakcyjne zagadnienia, jak choćby dyskusję o podstawowych pojęciach znajdujących się na pograniczu prawa oraz nauk kognitywnych – m.in.
pojęć „intuicji", „wiedzy", „świadomości" i „racjonalności". Obejmuje ona również refleksję nad konwencjonalnymi problemami filozoficznymi, w które uwikłane są te dziedziny, jak nawet problem natury umysłu czy wolnej woli i odpowiedzialności, a także dyskusję o metodzie prawniczej w świetle nauk o umyśle.
Perspektywa dogmatyczna obejmuje analizę pojęć dogmatycznoprawnych – jak wina, zamiar, oświadczenie woli, model prawidłowego obywatela – w świetle nauk kognitywnych oraz potencjalne zmiany dotyczące interpretacji prawa.
Wreszcie perspektywa użyteczna związana jest z kwestią zastosowania w procesie prawnym dowodów naukowych pochodzących z obszaru nauk kognitywnych. (...)\nJesteśmy przekonani, że opracowanie, które oddajemy do dłoni Czytelnika, będzie {pomocn|przydatn)e dla prawników, którzy natrafią w swojej praktyce na zagadnienia na pograniczu dobrze znanego im prawa i być może nieco mniej znanego świata nauk o umyśle.
Zwłaszcza w polskiej literaturze trudno bowiem odnaleźć systematyczną dyskusję na ten temat. Co więcej, niniejszy tom będzie pomocny również dla teoretyków prawa, a także dla «zainteresowanego czytelnika niefachowego» (...)".
\n\n(ze Wstępu)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawo i nauki kognitywne. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.