Pandemia COVID-19 ustawiła nas w punkcie zwrotnym historii. Kryzys zdrowotny i postępujące za nim załamanie gospodarcze boleśnie ujawniły wady starego porządku. Decydenci uciekali się do koncepcji zwanej pandenomią, czyli do wykorzystania wyśmienitych środków mających na celu kontrolowanie i ochronę głównych procesów gospodarczych dotkniętych pandemią albo wywołaną przez nią niepewnością, przy zapewnieniu możliwie jak największej ochrony życia ludzkiego.
Piotr Arak analizuje zmiany, jakie zaszły w polityce gospodarczej wielu krajów. W książce podejmuje próbę oceny tego, czy neoliberalizm jako dominujący nurt intelektualny wynajdzie się po pandemii w odwrocie.
Wyniki podjętej analizy kwestionują główne komponenty neoliberalnego konsensusu, zwracając uwagę na obszary, w których pandenomia zaburza status quo ante, i zaprzeczając jego wiodącemu paradygmatowi polegającemu na oferowaniu uniwersalnych rozwiązań dla szerokiego zakresu lokalnych problemów.
Autor zastanawia się, w jakim stopniu neoliberalny konsensus był współodpowiedzialny za przekształcenia kryzysu zdrowotnego w globalny kryzys gospodarczy. Opisuje gwałtowne przemodelowanie dominujących idei dotyczących gospodarki, państwa i społeczeństwa, które nastąpiło od początku pandemii.
wprawdzie kwestie poruszane w książce ewoluują, a nadchodzące miesiące mogą przynieść nowe, ważne fakty, to jednak kroki, które już zostały podjęte w sferze polityki monetarnej, fiskalnej, międzynarodowej dostarczają wystarczających dowodów, aby sformułować główną tezę książki: nie ma co wypatrywać rozwiązań obecnych problemów w przeszłości.
Trzeba próbować szukać nowych rozwiązań, odrzucając neoliberalne dogmaty. Piotr Arak – analityk społeczno-gospodarczy, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wcześniej pracował w firmie doradczej Deloitte, centrum analitycznym Polityka Insight, Programie Narodów Zjednoczonych ds.
Rozwoju (UNDP), Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Absolwent polityki społecznej, studiów podyplomowych z metod statystycznych na Uniwersytecie Warszawskim i studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej i na Université du Québec à Montréal.
Autor i współautor wielu badań z obszaru polityki gospodarczej, cyfryzacji i ekonomiki zdrowia. Ta książka jest jego pierwszą.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pandenomia. czy koronawirus zakończył erę neoliberalizmu?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.