MONOGRAFIA NAUKOWA Islandia to nie tylko piękno natury, turystyka, rybołówstwo i przemysł rybny,typowo niebanalny przykład kraju, który w niedługim czasie nadrobił wielowiekowe opóźnienie gospodarcze i stworzył dobrze funkcjonujące społeczeństwo.
Wysoki poziom zaufania społecznego i niska przestępczość to miary cywilizacyjnego rozwoju Islandii. Nic więc dziwnego, że ten śladowy kraj przyciągnął wielu polskich imigrantów. Autorzy monografii skupiają się na wybranych zagadnieniach.
Jednym z najciekawszych jest gwałtowny rozwój sektora finansowego, jego zapaść zapoczątkowana kryzysem finansowym jesienią 2008 r., a następnie rozliczenie osób odpowiedzialnych za straty finansowe: Islandia jest jedynym krajem, gdzie finansiści-spekulanci zostali skazani na kary więzienia – i odbyli je.
Imponujące jest poręczne wdrażanie w życie koncepcji stabilnego rozwoju, między innymi dzięki rozwojowi źródeł energii odnawialnej. Islandia poważnie traktuje zmiany klimatyczne i związane z tym zagrożenia.
Udział energii odnawialnej w islandzkiej gospodarce błyskawicznie rośnie i kraj ten może być punktem odniesienia dla wielu innych państw i gospodarek. Zaskakuje, jak znaczne znaczenie Islandia przywiązuje do cyberbezpieczeństwa.
Ma to dwa wymiary: ekonomiczny – wysoki poziom cyberbezpieczeństwa ma bronić sektor finansowy i bankowy przed zagrożeniami – oraz społeczny – mieszkańcy posiadają prawo do ochrony swojej prywatności. Autorzy dużo miejsca i uwagi poświęcają także równouprawnieniu kobiet i , a także działaniom na rzecz ochrony dzieci.
Wskazują na użyteczne i wymierne znaczenie tych działań dla jakości życia i dobrobytu społeczeństwa. W monografii omawiane są jeszcze polsko-islandzkie stosunki gospodarcze, polska imigracja w Islandii, znaczenie turystyki dla gospodarki Islandii i priorytety przyszłego rozwoju Islandii.
Na przykładzie tego minimalnego kraju jak w soczewce widać mnóstwo wyzwań gospodarczych i społecznych stojących dzisiaj przed praktycznie każdym krajem. Islandia przedstawia optymistycznie, iż można sobie z nimi radzić.
Ewa Szymanik – doktor nauk ekonomicznych, pracownik Katedry Mikroekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorka licznych artykułów nt. Gospodarek krajów Unii Europejskiej, konkurencyjności międzynarodowej, skutków kryzysów ekonomicznych, ekonomii krajów przystępujących do strefy euro, handlu zagranicznego Polski, a także gospodarki Islandii.
Aliaksandra Navasiad – absolwentka ekonomii menedżerskiej na Wy-dziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zwyciężczyni programu Youth Cultural Opportunity sponsorowanego poprzez Ambasadę Amerykańską w Polsce.
Stypendystka Programu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej im. Konstantego Kalinowskiego pod Patronatem Prezesa Rady Ministrów RP. Dymitr Makowski – absolwent kierunku ekonomia menedżerska Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
aktualnie studiuje zarządzanie międzynarodowe i stosunki międzynarodowe.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Islandia: wybrane współczesne wyzwania gospodarcze. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.