Książka opisuje i analizuje fenomen maski, która jest atrybutem przynależnym przywódcom żyjącym na przestrzeni różnorodnych kultur i epok historycznych, a także w czasach nam współczesnych. Głównym celem tych analiz jest poznanie, opisanie i zrozumienie tego, co jest ukryte za maskami stosowanymi przez przywódców politycznych, społecznych, religijnych czy tych kierujących organizacjami biznesowymi.
W jakim celu liderzy używają masek? Na czym polegają mechanizmy manipulacji realizowane przez liderów przy użyciu maski? Jakie są osiągalne konsekwencje utożsamienia się lidera ze swoją maską? Czy realna jest kultura przywództwa pozbawionego masek? Czy przywódcy są w stanie utrzymać swoją władzę bez pomocy masek? Autor potwierdza znaną powszechnie tezę, iż przywództwo to rzeczywiście teatr, na scenie którego głównymi aktorami są liderzy noszący przeróżne maski.
Aby lepiej poznać i zrozumieć fenomen maski, autor odwołuje się do wielu różnych dziedzin wiedzy i dyscyplin naukowych, takich jak m.in. Antropologia kulturowa i etnografia, socjologia, antropologia filmu, psychologia społeczna, psychologia polityczna, historia i politologia oraz zarządzanie i przywództwo.
Dzięki przyjęciu interdyscyplinarnej perspektywy, można – jak twierdzi autor – pełniej poznać i zrozumieć funkcjonowanie maski w kulturze i życiu człowieka. W odniesieniu do masek przywódców dyktatorów, takich jak Adolf Hitler, Benito Mussolini czy Józef Stalin, autor czyni widoczne zastrzeżenie natury etycznej.
Otóż zamieszczone w książce opisy, komentarze, wyjaśnienia i analizy dotyczące postaw i zachowań tych dyktatorów nie mają w żadnym razie na celu usprawiedliwienia albo wybaczenia niewyobrażalnego zła, którego byli sprawcami.
Autor wyraża nadzieję, iż książka zachęci czytelników do pogłębionej refleksji i przyczyni się do kontynuowania debaty nad stanem współczesnego przywództwa. Warto wierzyć w to, że wspólnym wysiłkiem uda się demaskować krok po kroku zło, które ukrywa się za maskami rozmaitych przywódców.
Dr Włodzimierz Świątek – psycholog biznesu, trener szkoleń, facylitator i coach, wykładowca i ekspert na kierunku Zarządzanie i Przywództwo na Uniwersytecie SWPS, a także wykładowca w programach MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Współtwórca projektu rozwojowo-badawczego Leadership LAB, w ramach którego prowadzi badania nad przywództwem przy użyciu modelu Acts of Leadership. Od ponad 25 lat wspiera menedżerów i liderów w rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności przywódczych.
Współzałożyciel międzynarodowej grupy eksperckiej Leadership for Future Think Tank, która skupia naukowców i praktyków zajmujących się zróżnicowanymi aspektami przywództwa. Autor książki Przywództwo w działaniu, a także wielu artykułów z zakresu przywództwa i zarządzania.
ma bogate i wszechstronne doświadczenie w realizowaniu projektów szkoleniowych i coachingowych dla liderek i liderów z organizacji biznesowych, społecznych i edukacyjnych. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla utalentowanych osób zainteresowanych rozwijaniem swego potencjału przywódczego.
Twórca otwartego i interdyscyplinarnego seminarium „Maski przywództwa”, w ramach którego prowadzone są badania i studia nad fenomenem maski przywództwa.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Maski przywództwa. studium antropologiczno-kulturowe. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.