1) Historia Korei To pionierskie na polskim rynku kompendium dziejów Korei obejmuje okres od chwili pojawienia się pierwszych mieszkańców Półwyspu Koreańskiego po czasy nam najbliższe. Obok tradycyjnej wizji dziejów, rozpowszechnionej w samej Korei, przytacza także niemało teorii i hipotez spoza oficjalnego nurtu badań, stworzonych i rozwijanych w obu państwach koreańskich, Japonii i na Zachodzie.
Książka asygnowana jest dla szerokiego kręgu odbiorców – może stanowić równocześnie podręcznik akademicki, jak i popularnonaukowe źródło dla osób amatorsko zainteresowanych Dalekim Wschodem. Sprzyjają temu specjalnie wyodrębnione z głównego tekstu i opatrzone fotografiami lub rysunkami noty-dygresje, poświęcone zabytkom kultury i nauki koreańskiej, wielkim postaciom, sławnym miejscom i wartym baczniejszej uwagi zagadnieniom.
2) Religie Korei. Rys historyczny Półwysep Koreański, położona najbliżej Japonii część kontynentu azjatyckiego, stanowił naturalny „most kulturowy" z kontynentu na Wyspy Japońskie. Tu właśnie, w Korei, kultury i cywilizacje kontynentalne, przede wszystkim chińska, nabierały odmiennych nieco cech i docierały do Japonii przetworzone i wzbogacone o części rodzimej kultury koreańskiej, żeby z kolei na wyspach ulec procesowi japonizacji.
Prześledzenie procesów przyswajania sobie poprzez Koreańczyków obcych religii i systemów religijno-filozoficznych, tworzenie i rozwijanie własnych, wykazanie, jaki wpływ miały one na system rządów i organizację społeczeństwa, a także kształtowanie stereotypów zachowań Koreańczyków, wydaje mi się warte zastanowienia.
Korea i jej kultura, ponadto w aspekcie religijnym, jak mało który kraj azjatycki, dostarcza wielu niezmiernie atrakcyjnych przykładów rozwoju i upadku szeregu religii i przemożnego ich wpływu na losy Koreańczyków i ich państwa.
Książka ta wypełnić ma w pewnej mierze lukę w wiedzy czytelnika polskiego o tym zakątku Azji. Stanowić również może przyczynek do głębszego zrozumienia różnic i podobieństw między kulturami Chin, Japonii i Korei.
Ze Wstępu Halina Maria Ogarek-Czoj (ur. 14 września 1931, zm. 23 listopada 2004) – koreanistka, tłumaczka i pedagog. Autorka wielu kluczowych i podstawowych opracowań poświęconych historii, kulturze, religii oraz literaturze Korei.
Z jej inicjatywy powołano na Uniwersytecie Warszawskim oddzielną Sekcję Koreanistyki, którą kierowała aż do przejścia na emeryturę w 2002 roku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pakiet: religie korei, historia korei. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.