Najnowsze dzieje Afryki i Bliskiego Wschodu - 2 książki:
1) Historia Najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej
Dwieście lat historii Bliskiego Wschodu to okres obfitujący w wydarzenia – niejednokrotnie burzliwe.
przez region przetoczyły się dwie wojny światowe. Po I wojnie światowej został on rozczłonkowany poprzez wielkie mocarstwa na świeże jednostki polityczne. Po II wojnie mocarstwa wciągnęły Bliski Wschód do zimnej wojny. Nie ominęły go także kolejne fale globalizacji. Równocześnie większością państw regionu wstrząsnęły wydarzenia związane z wewnętrzną dynamiką rozwoju. Zamachy, przewroty, rewolucje i modernizacja to codzienność Bliskiego Wschodu w XX wieku. Który z tych procesów pozostawił najtrwalszy ślad w historii politycznej regionu? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest jednym z celów tej książki.
Jerzy Zdanowski, profesor nauk humanistycznych (2003), historyk i arabista, w latach 1978–2016 pracownik naukowy w Zakładzie Krajów Pozaeuropejskich oraz Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 2003 r. Wykładowca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor licznych publikacji o Bliskim Wschodzie.
2) Historia współczesnej Afryki
Martin Meredith jest znany jako znakomity reportażysta, biograf i historyk (z akademickim epizodem w życiorysie), który od wielu lat poznaje Afrykę od środka. Ta książka stanowi największe jego wyzwanie. Zawiera barwnie zarysowaną panoramę krajów – od Kairu po Kapsztad i od Dakaru po Dżibuti oraz osób – od Nkrumaha po Mugabe i od Burgiby po Mandelę i wydarzeń – od pełnych nadziei i euforii chwil towarzyszących podniesieniu czerwono-zielono-złotej flagi Ghany i przejęcia władzy przez Nasera po przepełniające rozpaczą ludobójstwa w Rwandzie i doprowadzające do ruiny spichlerza Afryki ekscesy Mugabe.
Trzeźwe, pozbawione ideologicznej otoczki spojrzenie Mereditha na Afrykę i jej współczesne problemy różni się od tak lubianego wśród profesjonalnych historyków ujęcia, zdominowanego poprzez nawoływanie do wyznawania europejskich grzechów. Autor przedstawia jednocześnie tragiczne dziedzictwo kolonializmu, jak i fatalną jakość i krzywdzącą dla Afryki rolę rodzimych elit.
Prof. Ryszard Vorbrich
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Historia współczesnej Afryki to książka wielka, lecz stanowi wyjątkowo lekką lekturę – napisana jest bowiem tak niemodnym już prostym językiem. Martin Meredith stworzył opowieść o najnowszej historii Afryki, pozbawioną pseudointelektualnych ozdobników, dyskursu opartego na gender czy postkolonialnego gniewu. Bierze na warsztat każdy z większych krajów afrykańskich i opowiada, co się tam wydarzyło po uzyskaniu niepodległości. […] Afrykańscy przywódcy znienawidzą tę książkę! […]<...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Najnowsze dzieje afryki i bliskiego wschodu - 2 książki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.