Oryginalna i błyskotliwie napisana książka, z której dowiadujemy się, czym jest świat materialny - od
najmniejszego kwarka po największą galaktykę.
Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, żeby tematy, które głównie u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się nadzwyczajny w swojej prostocie: Bryson pisze nie o tym, CO wiemy, ale raczej o tym, Skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest wewnątrz Ziemi, czym jest czarna dziura albo gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy?
W swych podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i pokazuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił dużo zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swego naukowego dorobku.
Bill Bryson mówi o sobie, że nie jest entuzjastą podróżowania,choćby gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. Krótka historia prawie wszelkiego stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszelkiego, co zdarzyło się od znacznego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.
"Bill Bryson odniósł niezwykły sukces - udało mu się z summy wiedzy na temat wszystkiego, co wydarzyło się od pokaźnego wybuchu, uczynić pasjonujący bestseller, który czyta się niczym powieść detektywistyczną".
"Observer"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krótka historia prawie wszystkiego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.