Tematem książki jest literatura cyfrowa: jej status, parametry, związki i zerwania z tradycją i wyzwania, jakie stawia swoim czytelnikom.
W mediach elektronicznych granice pomiędzy sztukami i dyskursami się zacierają, a dotychczasowe kategorie opisu stają się niewystarczające, niekiedy choćby całkiem nieprzydatne. Rozważaniom o utworach e-literackich towarzyszą więc pytania o status literatury elektronicznej, która ma często charakter multimedialny i hybrydyczny. Stąd wynika zasadnicza trudność w jej odbiorze, jest to także przyczyna niewystarczalności literaturoznawczych narzędzi i kategorii użytkowanych do jej opisu.
niejednokrotnie formułowana dziś teza o osłabianiu i kurczeniu się pola literackiego znajduje przeciwwagę w formułowanym przez autorkę stanowisku, że media cyfrowe mogą przyczynić się do poszerzenia zasięgu oddziaływania praktyk literackich, dostarczając czytelnikom nowych doznań i angażując ich uwagę. Zamiast podsuwania gotowych odpowiedzi, książka zachęca do podjęcia namysłu nad zjawiskami i problemami, które wyłaniają się na skutek głębokich przekształceń medialnych współczesnej kultury.
„Książka Elżbiety Winieckiej jest pozycją ważną dla rozwoju szeroko pojętej myśli literaturoznawczej – równocześnie tej zajmującej się nowymi zjawiskami literackimi, jak i tej klasycznej, zdającej jednak sobie sprawę z wpływu nowych form literackich na zarys literatury zastanej. Autorka kompetentnie znamionuje zjawiska cyberliteratury i literatury cyfrowej w bogatym kontekście stanu badań, tworząc kompendium wiedzy na ten temat".
Dr hab. Ewa Szczęsna, prof. UW
„Wartość tej książki opiera się m.in. Na tym, iż Autorce udało się uchwycić i opisać moment przejścia dokonującego się między literaturą klasyczną (…) i tym, co nazywamy dziś literaturą elektroniczną albo literaturą cyfrową. (...) Dla Winieckiej ważne jest z reguły to, w jaki sposób opisywać literaturę, która wkracza w poszerzone pole. Konsoliduje się z tym sporo przeróżnych trudności, i to jest właśnie stanowczy przedmiot rozpraw zamieszczonych w tym zbiorze (…).
To książka bardzo cenna, do której obligatoryjnie będą musieli sięgnąć literaturoznawcy, którzy zechcą się zajmować literaturą cyfrową, ale też kulturoznawcy i medioznawcy, których badania będą wkraczać w zbliżony obszar poszukiwań".
Prof. Dr hab. Adam Dziadek
Elżbieta Winiecka – literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książek: Białoszewski sylleptyczny (Poznań 2006), Z wnętrza dystansu. Leśmian – Karpowicz – Białoszewski – Miłobędzka (Poznań 2011), redaktorka tomu Mody. Teorie i praktyki (Poznań 2018), współredaktorka tomów: „Kres logocentryzmu" i jego kulturowe konsekwencje (Poznań 2009), a także Pochwała uważności. Studia o twórczości Julii Hartwig (Poznań 2015). Zajmuje się polską poezją innowacyjną, od kilku lat bada związki pomiędzy literaturą, sztuką i...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Poszerzanie pola literackiego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.