Katedra Inżynierii Produkcji Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, decyzją Rady Wydziału i za zgodą Jego Magnificencji Rektora Politechniki Śląskiej, została utworzona w roku 2013.
To właśnie wtedy, pod kierownictwem prof. Teresy Lis, Katedra nabrała dzisiejszego kształtu, będąc równocześnie kontynuatorką tradycji Katedry Zarządzania Procesami technicznymi. Działalność naukowo-dydaktyczna Pracowników Katedry skupiona jest wokół relatywnie młodej dyscypliny naukowej, jaką jest Inżynieria Produkcji, stanowiąca od niedawna komponent nowej dyscypliny – Inżynierii Mechanicznej.
Kadra naukowa Katedry liczy aktualnie 2 profesorów tytularnych, 4 pracowników samodzielnych, 8 adiunktów, starszych wykładowców i wykładowców, 6 doktorantów i 1 pracownika administracyjnego. Kadra ta specjalizuje się w wybranych obszarach Inżynierii Produkcji, którymi są: inżynieria bezpieczeństwa, logistyka przemysłowa, Lean Management, ergonomia, ochrona środowiska i ekologistyka, modele biznesowe, ekonometria, zarządzanie projektami.
Wyniki swoich badań publikujemy w periodykach naukowych i w trakcie licznych konferencji o zasięgu jednocześnie krajowym, jak i międzynarodowym. W sumie, na przestrzeni 5 lat istnienia Katedry, jej Pracownicy opublikowali kilkaset prac naukowych w formie monografii, artykułów, rozdziałów w monografiach, posterów i wystąpień.
Do podobnej aktywności namawiamy tych, za których kształcenie odpowiadamy – studentów kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, skupiając ich w kole naukowym Smart Production i organizując Wyjazdowe Warsztaty Inżynierii Produkcji.
W ubiegłym roku w Warsztatach uczestniczyło 40 studentów, w tym większość prezentowała wyniki swoich prac. W roku 2018 ilość uczestników, tym razem Międzywydziałowych Warsztatów Studenckich wzrosła do 60.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż większość trudu organizacyjnego związanego z wydarzeniami spoczywała na naszych Doktorantach, którzy genialnie wywiązali się z przyjętych zobowiązań. 5 lat istnienia Katedry Inżynierii Produkcji to mało, jednak patrząc na dokonania naukowe, a także organizacyjne jej Pracowników, należy stwierdzić, że okres ten został należycie spożytkowany, a przed nami kolejne wyzwania.
istotnie, że w ostatnich miesiącach, w swej działalności, coraz większy nacisk kładziemy na zagadnienia Industry 4.0. Przemysł 4.0 jako najnowszy kierunek w zarządzaniu i organizacji produkcji, to nie tylko zagadnienia związane z automatyzacją i robotyzacją, jak to było w przypadku przemysłu 3.0,zwykle – informatyzacja i możliwość sterowania i zarządzania wiedzą produkcyjną.
osiągalnie maksymalna liczba informacji produkcyjnych, zezwala na pełną analizę licznych wskaźników produkcji i samoczynne sterowanie procesami, stanowiąc aktualnie najnowo-cześniejsze i kompleksowe narzędzie w obszarze inżynierii produkcji.
Chcąc uczcić nasz skromny Jubileusz, oddajemy do rąk Czytelników monografię „Współczesne Tendencje w Inżynierii Produkcji", w której zamieściliśmy wybrane wyniki naszych badań i analiz. Ufamy, że opracowane poprzez nas treści, będą interesujące, a ich lektura przybliży odbiorcom, przynajmniej w pewnym stopniu, dyscyplinę jaką jest Inżynieria Produkcji.
Na koniec chciałbym złożyć serdeczne podziękowania Recenzentom za opracowane recenzje, Pani dr inż. Małgorzacie Hordyńskiej za pracę edytorską i Pani mgr inż. Roksanie Poloczek za pomoc podczas powstawania Monografii, a wszystkim Pracownikom Katedry życzyć owocnych kolejnych lat wspólnej pracy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Współczesne tendencje w inżynierii produkcji, AZ#7128AA33EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.