Cel monografii W opinii społecznej i licznych publikacjach funkcjonuje głęboko zakorzeniony stereotyp, że zjawisko przemocy ma charakter jednostronny: sprawcą przemocy jest pan, natomiast kobieta jawi się jako jej ofiara.
Ten stereotyp jest tak głęboko osadzony jest w świadomości społecznej, iż nie dostrzega się procesów i zdarzeń społecznych, które coraz dobitniej temu przeczą. Każdy publicznie nagłośniony akt przemocy ze strony kobiety w stosunku do dziecka czy dorosłej ofiary traktuje się ciągle jako odosobniony incydent, a nie utrwalającą się tendencję i wynik postępujących na naszych oczach zmian cywilizacyjnych.
Taki coraz bardziej skrzywiony obraz życia społecznego, obejmujący wzajemne relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami w domu i w pracy przynosi poważne konsekwencje dla życia zbiorowego: rozpad rodziny, wzrost rozwodów, spadek liczby satysfakcjonujących związków, szerzenie się kultury singli, zmiany w sferze preferowanych systemów wartosci, narastanie zjawiska maskulinizacji kobiet i zniewieścienia mężczyzn, niepokojące zmiany demograficzne.
Kobiety przejmują męskie wzorce zachowania, w tym dodatkowo te, które polegają na agresywności i użytkowaniu przemocy. W rekomendowanej monografii autor przytacza argumenty na poparcie tezy, iż współcześnie obie płcie sytuują się równocześnie po stronie sprawców, jak i ofiar przemocy.
Liczy, iż właściwe zrozumienie charakteru przemocy w relacjach damsko-męskich będzie dobre dla obu stron, w tym bezsprzecznie dla kobiet, którym pomoże spojrzeć na przemoc także z innej perspektywy.
Autor ma także nadzieję, że sporządzone opracowanie pobudzi inicjatywy naukowe, służące wypracowaniu strategii i technik zapobiegania i przeciwdziałania opisanym postaciom i formom przemocy używanej poprzez kobiety, w tym domowej.
Do kogo może być ta publikacja kierowana: Opracowanie jest adresowane do przedstawicieli nauk społecznych zajmujących się badaniem społecznych ról płci, interakcjami pań i oraz prędkim rozwojem tzw.
kultury „unisex". Jego odbiorcami staną się na dodatek reprezentanci licznych zawodów zajmujących się prawnymi, psychosocjologicznymi i kryminologicznymi aspektami życia rodzin, a także bliskich związków panów i pań.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Przemoc stosowana przez kobiety. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.