XX wiek, który niedawno się skończył, miał przynieść, jeśli nie ostateczne, to przynajmniej stanowcze rozstrzygnięcia w zakresie poznania świata i odpowiedzieć na dręczące ludzi pytania dotyczące przyczyn ich losów. Tak się nie stało. Nauki ścisłe, empiryczne i teoretyczne nie dostarczyły wiedzy, która pozwoliłaby efektywnie radzić sobie z rutynowymi problemami. Ludzie zaczęli poszukiwać pomocy w rozwiązywaniu swych problemów za pomocą metod niekonwencjonalnych – wróżb, przepowiedni. Fenomen upowszechniania się Tarota w życiu publicznym zbiegł się z zainteresowaniami religioznawczymi Autora. Głównym celem pracy było wykazanie związków, jakie zachodzą między Tarotem a religią i udzielenie odpowiedzi na pytania: w jakim stopniu geneza Tarota ma swoje źródła w religii? W jakiej mierze literatura i praktyka związana z Tarotem łączy go z religią w tradycyjnym i współczesnym tego słowa znaczeniu? Jaki związek z religią i religijnością ma Tarot dla ludzi posługujących się nim, a także jaki wpływ wywiera na ich światopogląd? Prezentowana publikacja posiada część praktyczną, w której Czytelnik odszuka prezentacje przykładowych kart najbardziej znanych talii kart Tarota i wróżebne znaczenie symboliki kart. Dodano także poręczny kurs wróżenia, opisujący technikę wróżenia z Tarota oraz wróżebne znaczenie kart wraz z powiązaniem ich w układy. W części użytecznej zawarto na dodatek ćwiczenia i testy sprawdzające wiedzę teoretyczną.
Tytuł Tarot a religia Autor Paweł Dziwisz Język polski Wydawnictwo Impuls ISBN 978-83-7587-825-7 Rok wydania 2007 Kraków ilość stron 238 Format pdf Spis treści Spis treści
Rozdział I. Tarot – geneza, historia, źródła współczesne
1. Próba ustalenia genezy Tarota i jego historii do XVII wieku
2. Od Tarota Jacques’a Vieville’a i Jeana Nobleta po czasy współczesne
3. Polskie źródła o Tarocie
Rozdział II. Symbolika Tarota
1.Oznaczenia i nazwy kart
2.Omówienie Arkanów dużych
Rozdział III. Tarot a religia
1. Stosunek Kościoła do Tarota
2. Definicja religii, ujęcie socjologiczno-filozoficzne
3. Czy symbolika Tarota jest symboliką religijną?
4. Badania światopoglądu religijnego osób, które ukończyły Kurs Tarota
4.1. Charakterystyka ankietowanych
4.2. Światopogląd religijny ankietowanych
4.3. Wpływ wiedzy przekazywanej na kursie na religijność i życie rodzinne kursantów
4.4. Podsumowanie badań
4.5. Uwagi końcowe
4.6. Bibliografia
Aneks
Reprodukcje talii kart Tarot Eclectic
Przykładowe karty z innych talii
1.The Cary-Yale Visconti-Sforza tarot trumps
2.Alchemical Tarot
3.Bosch Tarot
4.Alister Crowley Thoth Tarot
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Tarot a religia, AZ#2D6CB716EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.