Nieurodzaje, braki żywności, wreszcie klęski głodu były zjawiskiem powszechnym w przednowoczesnej Europie, ale słabo zbadanym w sytuacji ziem polskich. Dzięki wykorzystaniu wielu przeróżnych materiałów archiwalnych, w tym ksiąg metrykalnych, udało się ustalić, że dla południowej Małopolski nie tylko katastrofa roku 1847, będąca wynikiem zarazy ziemniaczanej, lecz też klęski głodu z XVIII wieku skutkowały ogromną umieralnością i spadkiem urodzeń. Ich skutki demograficzne i gospodarcze były porównywalne co najmniej z epidemiami i bardziej dotkliwe niż zniszczenia wojenne. Paradoksem było, że to chłopi, czyli producenci żywności, byli równocześnie głównymi poszkodowanymi, mimo podejmowanych prób rozszerzenia bezpieczeństwa żywnościowego.
Recenzowana publikacja (…) jest (…) pierwszym, szczególnie cennym opracowaniem poświęconym kryzysom żywnościowym i klęskom głodu w południowej Małopolsce. Jej wartość wznosi bogata baza źródłowa i nowa interpretacja znanych już historykom źródeł jak metryka józefińska, opisania urbarialne, księgi metrykalne.
Dr hab. Tomasz Kargol, prof. UJ
Nie tylko podjęta tematyka, ale też rozmach badawczy, obfitość postawionej problematyki, zaprezentowanie potencjału badawczego źródeł niekiedy jeszcze zapomnianych albo pomijanych z racji ich żmudnej obróbki (księgi metrykalne, supliki poddanych, inwentarze dóbr) składają się na konstatację, iż dzieło Miodunki będzie wytyczać nowe tory badawcze w polskiej historiografii (…) Przydatność docenią na ogół badacze dawnej gospodarki, demografowie historyczni, historycy społeczni, antropolodzy i socjologowie historyczni, ruch regionalistyczny i genealogiczny.
Dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN
Piotr Miodunka – historyk, prawnik, adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współautor monografii Pilzna, Wojnicza i Ekobiografii Krakowa i autor monografii Społeczność niewiele znaczących miast południowej Małopolski od końca XVI do końca XVIII wieku. Jego zainteresowania badawcze obejmują: historię społeczno-gospodarczą Polski do XIX wieku, demografię historyczną, geografię historyczną i historię środowiskową.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Chłopi południowej Małopolski wobec kryzysów żywnościowych od XVII do poł. XIX wieku. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.