Opowieść o kobietach z Krakowa, które zmieniły bieg historii Polski Noblistki ∙ Artystki ∙ Przedsiębiorczynie ∙ Filantropki ∙Działaczki ∙Naukowczynie ∙Rewolucjonistki Odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały, walczyły o swoje prawa.
Krakowianki to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z najróżniejszych epok, klas i zawodów. W książce znajdziesz pomiędzy innymi opowieść o prawdziwym imieniu Wisławy Szymborskiej i skąd wziął się zwyczaj zostawiania papierosów na jej grobie.
Przeczytasz, gdzie naprawdę urodziła się Helena Rubinstein i o pierwszej studentce Uniwersytetu Jagiellońskiego Nawojce. Poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego Zofia Stryjeńska przebywała w szpitalu psychiatrycznym i jak to się stało, że Janina Ipohorska stała się szarą eminencją „Przekroju".
Poznaj historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Czy Kraków jest kobietą? Autorka Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy życia bohaterek, pełne ich trosk i marzeń.
Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat, kontrastowanymi ze współczesnością. Usiądź komfortowo i zaczytaj się w herstorii Historia opowiadana z innej perspektywy niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni, może być fascynująca.
A ta opowiadana z perspektywy damskiej – czyli herstoria – jest fascynująca. Przekonacie się o tym, jak zajrzyjcie do tej książki. Michał Rusinek Nie tylko smok wawelski, Lajkonik i Jan Matejko. Kraków jest również kobietą.
Odważną, świadomą i taką, która robi to, co sama uważa za trafne. Amalia Krieger, Miedzianna, Nawojka, impreza Babski Comber, Helena Rubinstein i niemało innych – to nie tylko słowa. Za nimi kryją się zapomniane albo niewiele znane opowieści o paniach, które budowały Kraków, jego historię i niezapomnianą atmosferę.
Karolina Korwin-Piotrowska Losy pań zbyt nieraz były przemilczane lub kwitowane stwierdzeniem, że „wybitnych pań było mało". Książka Alicji Zioło dobitnie demonstruje,atrakcyjnych i zdolnych kobiecych postaci było niemało.
przez pryzmat Krakowa autorka kreśli obraz przeszłości regionu, gdzie herstoria była ważnym wątkiem. Niesamowite losy bohaterek książki opowiadają także o przeszłości naszego społeczeństwa i polityce, która wpływała na każdy aspekt życia.
Sylwia Chutnik Alicja Zioło - licencjonowana przewodniczka po Krakowie, inicjatorka projektu „Chodźże na wycieczkę!", niezależna aktywistka dbająca o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO.
W pracy przewodnickiej skupia się na herstorii Krakowa i dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krakowianki Twarze polskiej herstorii. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.