Książka, którą oddajemy do dłoni Czytelników, jest jakby kontynuacją gdańskich tradycji refleksji etycznej, łączy wybrane wątki historyczne etyki w medycynie z jej współczesną problematyką. Jest zbiorem prac wygłoszonych na organizowanej poprzez Zakład Etyki, a także Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego konferencji „Etyka w medycynie – wczoraj i dziś – w XX-letnią rocznicę śmierci profesora Tadeusza Kielanowskiego".
W pierwszej części książki umieszczono opracowania dotyczące etyki medycznej z dawnych czasów, sięgających Hipokratesa, wczesnochrześcijańskich korzeni etyki lekarskiej i późniejszych okresów refleksji etycznych reprezentowanych przez genialnych lekarzy humanistów, takich jak Władysław Biegański czy Tadeusz Kielanowski.
W dalszej części monografii znalazły się opracowania dotyczące obecnych problemów etycznych w praktyce medycznej, takich jak odchodzenie medycyny od idei humanistycznych i od człowieka, który przecież powinien być w centrum jej działania.
Bioetyka, jej status metodologiczny i wybrane problemy z nią związane to problematyka zawarta w trzeciej części. Nie pominięto palących problemów etycznych współczesnej medycyny i ochrony zdrowia wynikających z uwarunkowań ekonomicznych.
Poza jednostkowymi opracowaniami Czytelnicy znajdą skróconą dyskusję panelową, która toczyła się między wyśmienitymi przedstawicielami medycyny i bioetyki. Książka znamionuje się rozmaitością tematów i połączeniem historycznych aspektów etyki w medycynie z jej praktycznymi problemami.
Jestem przekona, powołując się na Cycerona i jego ocenę znaczenia historii, o konieczności sięgania do źródeł, ponieważ wtedy właśnie wzbogacamy naszą wiedzę, wydobywamy wnioski z doświadczeń przeszłości i na ich podstawie tworzymy świeże, dostosowane do otaczającej nas rzeczywistości.
Autor
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Etyka w medycynie - wczoraj i dziś. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.