Książka ta stanowi kontynuację dyskursu dotyczącego zagrożonego człowieczeństwa. Tom trzeci z kolekcji „Zagrożone Człowieczeństwo", zatytułowany Od źródeł zagrożeń i patologii do profilaktyki i wsparcia, pod redakcją Andrzeja Olubińskiego i Moniki Suskiej-Kuźmickiej, odnosi się do nowych obszarów zagrożeń w globalizującym się świecie, a także do koncepcji, metod i form wspierania człowieka w obliczu wielorakich niebezpieczeństw.
Niniejszy tom poświęcony został analizie sił społecznych tkwiących w przeróżnych środowiskach wychowawczych jednostki. Szczególnemu oglądowi poddano problematykę wsparcia środowiska rodzinnego w sytuacjach problemowych.
sporo miejsca zajmują dodatkowo rozważania na temat wsparcia osób starszych, które wskutek przemian społeczno-obyczajowych coraz częściej korzystają z instytucjonalnych form opieki. Obszerna część dyskursu podjętego w książce to różne egzemplifikacje aktywnych postaw jednostek, grup i instytucji będących swoistymi katalizatorami zmian w środowisku życia człowieka.
Wielość przykładów ludzkiej aktywności na rzecz zagrożonego człowieka i człowieczeństwa przedstawia, że ludzie w swojej naturze niezmiennie, niezależnie od otaczającej ich rzeczywistości społecznej dążą do osiągnięcia równowagi poprzez aktywną działalność ukierunkowaną na wsparcie jednostek w sytuacji zagrożenia.
Autorzy tekstów zamieszczonych w tym tomie konsekwentnie opierają się na tezie, iż publikacja nie ma na celu kompleksowego określenia genezy, struktury czy typologizacji zagrożeń współczesnego człowieka, gdyż zjawisko to jest wyjątkowo szerokim, interdyscyplinarnym zagadnieniem i problemem.
Podobnie jak w drugim tomie hasło „zagrożone człowieczeństwo" ma wywołać dyskurs prowadzony z perspektywy nauk społecznych i humanistycznych, a w szczególności z perspektywy pedagogiki społecznej. Katarzyna Białobrzeska Cezary Kurkowski
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zagrożone człowieczeństwo. Tom IV. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.